Aednike sõnul on aiandussektor praegu, võrreldes muude maamajandusharudega, niigi halvemas olukorras, kuna neile toetusi ei maksta ning kasvuhoonekütteks kasutatava maagaasi hinnatõus kahjustab nende konkurentsivõimet.
"Meie arvates on tegemist järjekordse riigipoolse katsega vähendada katmikaianduses tegutsevate ettevõtete konkurentsivõimet," teatatakse Eesti Aiandusliidu pöördumises, mille on allkirjastanud tegevjuht Raimond Strastin.
Eesti Aiandusliit teeb ettepaneku vabastada kasvuhoonete kütteks kasutatav kütus aktsiisimaksust, kuna see kahjustab sektori konkurentsivõimet.
"Gaasiaktsiisi tahetakse tõsta veel kolm aastat järjest, see tõstab kokku kõvasti energiahinda, samas kui Lätis pole katmikaianduses üldse kütuseaktsiisi ja Soome aednikud saavad riigilt toetust. Niimoodi surutakse kohalik tomatija kurgikasvatus vägisi tootmisest välja," rääkis AS-i Sagro juhataja Kalle Reiter.
Aednikud rõhutavad oma pöördumises ka, et värske köögivili on väga oluline tervislik toit inimeste toidulaual, seetõttu võiks pigem suurendada alkoholija tubakaaktsiisi, mitte tõsta gaasiaktsiisi aednikele.Riigikogu rahanduskomisjoni esimees Rannar Vassiljev teatas Maalehele, et maagaasi aktsiisimäär on energiasisaldusest lähtudes kergkütteõli maksumääraga võrreldes nagunii oluliselt madalam. Praegu ei ole veel aktsiisiseaduse muudatust valitsusest Riigikokku saadetud.
"Energiajulgeolekust tulenevalt ei ole Venemaa päritolu maagaasi soodsam maksumäär põhjendatud," selgitas Vassiljev vastuseks aiandusliidu pöördumisele.
Rannar Vassiljevi hinnangul peaks eeldatavalt 20-protsendine aktsiisimäära tõus väljenduma umbes üheprotsendise lõpphinna tõusuna. Samas on aiandusliidu esitatud probleem tema sõnul mõistetav, eriti naaberriikide kontekstis.
"Plaanime lähiajal arutada teemat maaelukomisjoni ja põllumajandusministeeriumi esindajatega ning kaasata ka aiandusliitu," ütles rahanduskomisjoni esimees Maalehele.
Eelnõu kohaselt plaanitakse alates 2015. aasta 1. jaanuarist tõsta maagaasi aktsiisimäära 20 protsenti. Uus määr on 28.14 eurot 1000 kuupmeetri kohta. Valitsuskabineti 10. aprilli nõupidamisel kiideti heaks riigi eelarvestrateegia aastateks 2015-2018, see näeb ette maagaasi aktsiisimäära täiendava tõstmise 20 protsendi võrra ka 2016. aasta 1. jaanuarist ning 2017. aasta 1. jaanuarist.