Komisjoni teatel aitavad uued reeglid luua kaupade ja teenuste piiriülestele tarnetele kohaldatava ühtse käibemaksukorra. Muudatuste eesmärk on tagada, et käibemaks tasutakse selles riigis, kus kaupu tarbitakse või teenuseid osutatakse, ning tagada võrdsed ärilised võimalused EL-i ettevõtetele ja EL-i välistele müüjatele.
Uued reeglid peaks aitama vähendada käibemaksulõhet, mis kujutab endast erinevust iga konkreetse EL-i liikmesriigi eeldatava käibemaksutulu ja tegelikult laekunud käibemaksutulu vahel. EL-i üldine käibemaksulõhe oli 2018. aastal 140,04 miljardit eurot ning Eesti oma 127 miljonit eurot.
EL on ettevõtetele välja töötanud uued internetipõhised tööriistad, mille kasutajaks registreerumise järel saab ettevõte täita oma käibemaksukohustused kõigi EL-is tehtud müügitehingutega seoses. See asendab varasema süsteemi, kus internetipõhine firma oli kohustatud registreeruma käibemaksukohustuslaseks igas EL-i riigis eraldi, enne kui tal oli lubatud vastava riigi tarbijatele müüa. Uus süsteem peaks säästma EL-i ettevõtetele kuni 2,3 miljardi eurot aastas vastavuskuludelt.
Alates 1. juulist saavad ettevõtted deklareerida ja tasuda käibemaksu kõigi EL-i siseste tehingute pealt ühe elektroonilise kvartaalse maksena – tehes samas koostööd oma asukohaliikmesriigi maksuametiga ja oma keeles, isegi kui müük on piiriülene.
Uut ettevõtetele ja maksukohustuslastele mõeldud platvormi – käibemaksu ühe akna süsteemi (OSS) – saab kasutada EL-is interneti kaudu müüdavate kaupade ja teenuste käibemaksu arvestamiseks, vähendades niimoodi vastavuskulusid kuni 95 protsenti.
Impordi ühe akna süsteem (IOSS) hõlbustab samal ajal komisjoni teatel käibemaksu kogumist, deklareerimist ja tasumist ettevõtetel, kes müüvad oma kaupu väljastpoolt EL-i otse EL-i tarbijatele.
Praktikas tähendab see, et tarnijad ja elektroonilised liideste käitajad saavad käibemaksu koguda, deklareerida ja tasuda otse enda valitud maksuametile, et tarbija ei peaks tasuma importkäibemaksu ise hetkel, kui kaubad talle tarnitakse. See teeb ettevõtetele äritegevuse lihtsamaks ja kaitseb internetis kaupu ostvaid tarbijaid peidetud kulude eest.
Samuti tühistatakse kuni 22-eurose väärtusega saadetiste importimise kohta kehtiv käibemaksuvabastus. Komisjoni hinnangul aitab see vältida käibemaksupettusi, kus müüjad deklareerivad suure väärtusega kaupa madalama hinnaga kaubana, et niimoodi ebaausalt konkureerida EL-i ettevõtetega, kes pidid koguma EL-i tarbijatelt samalt tootelt käibemaksu täissummas.