Keda muudatused mõjutavad?
Muudatused puudutavad kõiki ettevõtjaid, kel on kaubandussuhted Euroopa Liidus paiknevate ettevõtjatega.
Mis on muudatuste eesmärk?
Muudatuste eesmärk on luua ühtne käibemaksusüsteem ehk kaotada senine käsitlus, mille kohaselt on liidusisene piiriülene tehing jaotatud kaheks.
Mis on olulisemad muudatused?
- Ettevõtjatevaheline (business-to-business- ehk B2B-) kaubatarne oleks edaspidi käsitletav ühe tehinguna - ühendusesisese käibena (liidusisene kaubatarne).
- Tegemist oleks müüja vastutuse põhimõttega (liikmesriigis A asuv ettevõtja, kes müüb kaupu liikmesriiki B, lisab arvele käibemaksu liikmesriigi B käibemaksumäära alusel ja tasub selle liikmesriigile B kas otse (olles seal registreeritud) või liikmesriigi A kaudu).
- Piiriülese tehingu korral vastutab käibemaksu tasumise eest sihtliikmesriigis tarnija, välja arvatud juhul, kui tarnija asukoht ei ole maksustamisliikmesriigis ja kauba soetaja on käibemaksukohustuslane. Viimasel juhul maksab soetaja tasumisele kuuluva käibemaksu kauba sihtliikmesriigis pöördmaksuna.
- Ühtsest käibemaksusüsteemist jäetakse välja teatud kaubatarned, eelkõige kokkupanekut või paigaldamist hõlmavad kaubatarned, teatavate laevade ja õhusõidukite tankimise ja proviandiga varustamise kaubatarned, ning kaubatarned, mida teeb maksukohustuslane, kes on hõlmatud kindla maksumääraga, korraga põllumajandustootjatele.
Millal muudatused jõustuvad?
Eestil oleks kohustus võtta muudatused vastu hiljemalt 30. juuniks 2022.