"Jaekaupmehed kui suured maksumaksjad ei ole maksuinfo sellisel kujul avaldamise vastu, sest saame sellega näidata, kui palju makse me riigikassasse tegelikult maksame ja kui oluline sektor on kaubandus," rääkis Eesti Kaupmeeste Liidu juht Marika Merilai BNS-ile.
Kommenteerides kava pikendada enammakstud maksude esmast tähtaega kahe kuuni, ütles Merilai, et see teeb küll ettevõtjate elu pisut ebamugavamaks, kuid kokkuvõttes käibemaksu kontrolliperiood jääb praegusele 120 päevale. "Eeldatavasti on see seotud maksupettustega ning nende parema ohjamisega ning tuleb üldisele ettevõtluskliimale siiski kasuks," lisas ta.
Eelnõu kohaselt avaldab Maksu- ja Tolliamet edaspidi oma veebilehel maksukohustuslaste tasutud kõikide riiklike maksude, kogumispensioni maksete ja töötuskindlustusmaksete summad kassapõhises arvestuses. Tasutud summade avalikustamisel võetakse arvesse kalendriaasta jooksul tasutud summad kassapõhiselt ja kumuleeruvalt.
Avaldatav teave näitaks, kui palju on isik reaalselt panustanud riigieelarvesse. Tasutud summadest arvatakse maha maksuhalduri rahuldatud ehk ettemaksukontole kantud tagastusnõuded. Näiteks kui isik maksab tööjõumakse 1000 eurot ja käibemaksu tagastamisele kuuluv nõue on ka 1000 eurot, siis selles perioodis on isik avalikustamise mõttes riigieelarvesse tasunud 0 eurot.
Teavet ei avaldata füüsilise isiku tasutud maksude kohta. Füüsilisest isikust ettevõtjate tasutud maksud kuuluvad avaldamisele. Teavet avaldataks kord kvartalis.