"Õiguskantsler tutvustas komisjonile oma seisukohta, kohal olid rahandusministeeriumi ja sotsiaalministeeriumi esindajaid, nii et komisjoni liikmed said ka nende käest küsimusi küsida," ütles komisjoni esimees Mihhail Stalnuhhin BNS-ile.
Komisjoni liikmed esitasid õiguskantslerile Stalnuhhini sõnul 12 küsimust, peale mida otsustas komisjon kujundada antud küsimuse seisukoha ning otsustas õiguskantsleri ettepanekut mitte toetada. "Need viited toodud maksudele ei tundu korrektsed, olemasolevad pretsedendid ja mõne sõna tõlgendamine on ka üsna kahtlane," rääkis Stalnuhhin õiguskantslei ettepaneku mittetoetamise kohta. "Õiguskantsler alustas ka sellest, et ta pole üldse kindel, et riigikohus teda toetab, kui asi jõuab sinna," lisas ta. "Kokkuvõtvalt kogu see arutelu lõi mingi teatud täpsema ettekujutuse, aga tegelikult oli see igaühel juba varem formeeritud. Ma ei saa öelda, et siin oleks midagi eriti huvitavat olnud, kokku kestis see arutelu 40 minutit," ütles Stalnuhhin.
Edasi peab Stalnuhhini sõnul antud küsimust arutama riigikogu. "Nüüd riigikogu juhatus otsustab, et mis päeval ta selle arutelu riigikogu saali määrab," ütles ta. Õiguskantsler Ülle Madise hinnangul on lahja alkoholi aktsiisimäära ennaktõus põhiseadusega vastuolus, kuna see rikub ettevõtlusvabadust ning õiguspärase ootuse põhimõtet. Madise hinnangul on põhiseadusega vastuolus alkoholiaktsiisi määrade varem planeeritust kiirem tõus tänavu 1. juulist ja järgmise aasta 1. veebruarist. Seetõttu tegi õiguskantsler riigikogule ettepaneku viia seadus põhiseadusega kooskõlla.
Alkoholiaktsiisi ennaktempos tõusuga murdis riigikogu aga tähtaegadega seotud lubadust ning vastu võetud seadus läks vastuollu ettevõtlusvabadusega koosmõjus õiguspärase ootuse põhimõttega, leidis Madise.