Rahandusministri poolt täna välja saadetud väljatöötamiskavatsus automaksu kohta näitab Reinsalu sõnul selgelt, et tegemist on ideoloogilise vasakpoolse projektiga.
"Selle eesmärgiks on suruda Eesti inimestele peale elulaadi muutust. Nagu kavatsus tõdeb, on eesmärgiks autode kasutamise vähendamine ja praeguste autode lõpuni tarbimine läbi selle, et auto kasutamise lõpphind omanikule kasvab 5-10 protsenti," ütles Reinsalu. "Seetõttu kitseneb väljatöötamiskavatsuse eesmärgina inimeste vabadus oma liiklusvahendi omanikuna liikuda."
Väljatöötamiskavatsus ei analüüsi tema arvates muidugi tahtlikult inimeste liikumisvabaduse piiramise poliitika negatiivseid mõjusid, milleks on erivajadustega inimeste liikuvus, hajaasustuses elamise keerukamaks muutumine ning üldisem vabaduse piiramisest tulenev elukvaliteedi ja eneseteostuse ahenemine.
"Põhjendustena on toodud rida rohepöörde eesmärke ning Euroopa Komisjoni ettekirjutust selle aasta kevadest. Selle taha pugemine on valelik katse õigustada automaksu läbisurumist. Komisjoni viidatud ettekirjutus ei ole Eestile kuidagi siduva tähendusega. Väljatöötamiskavatsus sisaldab hulga tehnilisi nüansse, jättes mulje läbimõeldusest. Samas on nagu vai maha löödud automaksu prognoositav tulu: 120 miljonit eurot, mida teatas rahandusminister juba aprillis. Selle rahasumma inimeste taskutest võtmine on eelnõu tegelik eesmärk," leidis Reinsalu.
Rahandusminister Mart Võrklaev kommenteeris rahandusministeeriumi pressiteate vahendusel, et nad on seadust välja töötades arvestanud ka maapiirkondade inimeste vajadusega kasutada autosid oma igapäevaelus. Selle kompensatsioonimeetmena on välja käidud maksu vähenemine sõiduki vanuse kasvades.
"Ka see on pooltõde, sest vaatab mööda inimeste tegelikest vajadustest. Paljudes Eesti piirkondades on talvel teehooldusega probleeme, mis tähendab, et seal elavatel eestimaalastel pole võimalik endale valida lihtsamat sõidukit, vaid suuremate ja võimsamate, seega ka rohkem maksutavate autode valik on neile peale surutud," lausus Reinsalu. "Samamoodi tunnistas Võrklaev, et valitsuse eesmärk on pidurdada autode ostmist, mis jätab eriti just maapiirkondade inimesed nõiaringi, kus nad ei jaksa endale osta uut autot, sest sellega kaasnevad maksudega kaasnevad tuhandetesse eurodesse ulatuvad lisakulud."
Reinsalu sõnul häbeneb rahandusminister Võrklaev, et Eesti on üks vähestest riikidest, kus pole automaksu ja see viga tuleb seetõttu korrigeerida. "Minu meelest on olukord vastupidine: me ei pea omanikuks olemist karistama ja liikumisvabadust piirama seetõttu, et keegi teine on seda kusagil varem teinud," märkis Reinsalu. "Seda enam, et riigilõiv, mis tuleb auto registreerimisel tasuda, on Eestis juba praegu kõrgem kui näiteks Saksamaal – ja seal loetakse see ausalt maksude sekka. Lisaks on kütusehinnad Eestis üle Euroopa keskmise," lisas Isamaa esimees.