Ühingud pakuvad Riigikogule ka oma abi ja ekspertteadmisi, et kujundada meditsiiniliselt põhjendatud ja tervist väärtustav alkoholipoliitika, teatas SA Eesti Tervise Fond BNS-ile. Tervise- ja lastekaitseühendused teevad oma kirjas ettepaneku suunata alkoholipoliitika joodavate alkoholikoguste vähendamisele ja asuda liikuma eri liiki alkohoolsete jookide aktsiiside võrdsustamisele.
"Eestis tarvitatakse ühe inimese kohta liiga palju absoluutalkoholi ning meie riigi alkoholipoliitika peab olema suunatud joodavate alkoholikoguste vähendamisele, nii nagu on kirjas ka Alkoholipoliitika Rohelises raamatus, mida võib pidada vastavaks poliitikadokumendiks. Seoses sellega palume teil mitte nõustuda valitsuse eelnõuga ühetaolisest alkoholiaktsiisi tõusust järgmisel aastal 15 protsendi võrra ja täiendavalt 10 protsendi võrra igal järgneval kolmel aastal," seisab tervise- ja lastekaitseorganisatsioonide pöördumises Riigikogule.
"Ühetaoline aktsiisitõus erineva maksumääraga jookidele ei vasta tänapäevastele meditsiiniliselt põhjendatud arusaamadele alkoholi maksustamisest. Selleks, et saavutada alkohoolsete jookide kallinemine nende kättesaadavuse piiramiseks, tuleb alkohoolsete jookide aktsiisi tõsta märkimisväärselt. Kui jõustada alkoholi aktsiisi tõstmine 15 protsendi võrra, siis tõusevad viina hinnad 10-12 protsenti, samas tõuseb õlle hind vaid 3 protsenti, mis praktikas tähendaks õllepudeli kallinemist 3 sendi võrra. Kolmesendisest hinnatõusust ei piisa lahja alkoholi kättesaadavuse piiramiseks. Kangele alkoholile lisanduv 60 sendi kuni üheeurone hinnatõus võib avaldada kindlasti positiivset mõju kättesaadavusele, kuid ei ole meie arvates piisav alkoholi tarbimise vähendamiseks," seisab ühisavalduses.
Ühingud leiavad, et sõnum lahja alkoholi sisulisest mittekallinemisest on ohtlik, annab vale signaali ning ei aita kuidagi lahendada alaealiste ja noorte alkoholi tarvitamisega seotud probleeme. "Inimeste tervise seisukohalt ei ole mingit vahet, millisel meetodil valmistatud alkoholi tarbitakse, kõik oleneb konkreetselt tarbitavast alkoholikogusest. Seetõttu ei ole asjakohane 2,62-kordne vahe lahjade ja kangete alkohoolsete jookide aktsiisis. Oleme korduvalt elanikkonna tervise huvides soovitanud alkohoolsete jookide aktsiisid võrdsustada või vähemalt asuda praegust suurt vahet oluliselt vähendama," on pöördumises kirjas.