24.01.2019 Neljapäev

Tulumaksuseadus karistab aasta lõpus sünnitajaid

Tulumaksuseaduse muutmisel ei tulnud ükski rahanduskomisjoni liige selle peale, et kui mitme kuu peale mõeldud sünnitushüvitis makstakse välja aasta lõpus, tuleb naistel tuludeklaratsiooni järgi hakata juurde maksma, kirjutab Postimees.

Peagi saabub tuludeklaratsiooni esitamise aeg. Möödunud aastal muutunud tulumaksuseaduse tõttu ootab aga paljusid aasta lõpus sünnituspuhkusele jäänud naisi ees kohustus maksta riigile juurde; aasta keskel või alguses sünnitajaid see ei puuduta. See tähendab, et mõned naised jäävad riigile võlgu puhtalt "valel ajal" sünnitamise tõttu.

Kui naine jääb enne lapse saamist sünnituspuhkusele, siis maksab haigekassa talle korraga välja 4,7 kuu palga. Selle raha eest tuleb elada pea viis kuud ja alles siis hakkab laekuma vanemahüvitis. Kuna aga hüvitist osade kaupa välja maksta pole seaduse järgi võimalik ning lapse sünnikuupäeva teatavasti edasi lükata ei saa, ongi aasta lõpus sünnituspuhkusele jäävad naised praegu sundseisus.

Haigekassa avalike suhete ja tervise edenduse osakonna juhataja Evelin Trink möönis, et haigekassa peab seadust järgima ja sünnitushüvitise korraga ühes summas välja maksma. «Haigekassal ei ole võimalik kahjuks valida, millal või kuidas hüvitist maksta,» selgitas ta ja lisas, et ravikindlustuse seaduses on sätestatud nõue, mille järgi tuleb hüvitis välja maksta 30 kalendripäeva jooksul hetkest, mil lapseootel naise tööandja esitab haigekassale sünnituspuhkuse soovi.

Mingisugusest ühekordsest lisatulust seega rääkida ei saa, sest ühekorraga saadud suurema summaga tuleb hakkama saada veel mitu kuud. Selsamal põhjusel ei mõjuta muudatus ka aasta keskel või alguses sünnitajaid, kuna sellisel juhul jäävad sünnitushüvitisele järgnevad ilma sissetulekuta 4,7 kuud samasse aastasse. Uues tulumaksuseaduses seda aga arvesse pole võetud ning ebavõrdsesse seisu jäävad seega need naised, kes pole osanud oma rasedust kavalamalt planeerida.

Tulumaksuseaduse muudatuse eelnõu on koostanud rahandusministeeriumi maksupoliitika osakond, kelle sõnul oli eesmärk kohelda kõiki maksumaksjaid võrdselt. «Maksuneutraalsuse tagamiseks kehtib üldreegel, et tulusaajaid koheldakse maksuvaba tulu suuruse arvutamisel ühtmoodi, olenemata tulu liigist,» ütles ministeeriumi kommunikatsioonijuht Siiri Suutre.

Asjaolu, et järgneval aastal elab sünnituspuhkusele jäänud naine veel mitu kuud sissetulekuta ning seega ei saa tema puhul maksumaksjate võrdsest kohtlemisest rääkida, ministeerium ei kommenteerinud.

Küsi nõu!

  Esita küsimus

Saada vihje

Hea lugeja, meie eesmärk on teha just sellist ajakirja, nagu sulle meeldib. Pane kirja soovitud teemad ning dokumendivormid, mida tahaksid siit leida. Tehkem koostööd!
430824810 430800019636154 7356040320163199917 n255