Eesti Töötukassa aitab põgenikel leida tööd. Töötukassa kodulehel ja e-töötukassas leiab info eesti, inglise ja vene keeles. Osaliselt on info ka ukraina keeles.
Eesti tööandja registreerib põgeniku enne tööle asumist töötamise registris. Selleks kasutatakse tema Eestis väljastatud isikukoodi. Kui sõjapõgenikul puudub isikukood ning tal ei ole võimalik seda enne tööle asumist taotleda, siis on Eesti tööandjal võimalik tema töötamine kuni viieks päevaks registreerida tema sünniajaga. Kui sõjapõgenik saab Eesti isikukoodi, siis tööandja muudab töötamise registris kande ära.
Töötamise registri andmeid on õigus kasutada tööinspektsioonil, töötukassal, haigekassal, sotsiaalkindlustusametil ning politsei- ja piirivalveametil.
Töötamise registri kanne tagab sõjapõgenikule ravikindlustuse Eestis.
Töötasu deklareerib ja maksud tasub Eesti tööandja alates Eestis tööle asumise esimest päevast. Töötasu maksustamine erineb, kui Ukraina sõjapõgenik on
- Eesti resident või
- Ukraina resident.
Residentsuse määrab Maksu- ja Tolliamet. Selleks tuleb sõjapõgenikul esitada füüsilise isiku residentsuse määramise taotlus (vorm R). Vormi R saab saata digitaalselt allkirjastatuna e-posti aadressil See e-posti aadress on spämmirobotite eest kaitstud. Selle nägemiseks peab su veebilehitsejas olema JavaSkript sisse lülitatud. või esitada sobivaimas teenindusbüroos.
Kuna sõjapõgenikul puudub võimalus oma endisesse alalisse elukohta Ukrainas naasta ja ei ole teada, kas ja millal see võimalus uuesti avaneb, siis Maksu- ja Tolliamet loeb ta elukohaks Eesti, kus ta elab ja töötab. Seega on tal võimalus esitada vorm R ja ta määratakse Eesti residendiks.
Eesti residendina deklareerib ja maksab tööandja Ukraina sõjapõgeniku töötasult igakuiselt:
- tulumaksu 20%,
- sotsiaalmaksu 33%,
- töötuskindlustusmakse (töötaja määr 1,6% ja tööandja määr 0,8%) ning
- kogumispensioni makse 2%.
Eesti residendina kohaldub Ukraina sõjapõgenikule jooksvalt üldine maksuvaba tulu kuni 500 eurot kuus, kui tema töötasu ei ületa 1200 eurot kuus. See tähendab, et kui töötasu on kuni 1200 eurot kuus, siis tulumaksuga 20% maksustatakse kuni 700 eurot kuus (1200 – 500 = 700).
Mitteresidendina (Ukraina residendina) deklareerib ja maksab tööandja sõjapõgeniku töötasult igakuiselt:
- tulumaksu 20%,
- sotsiaalmaksu 33%,
- töötuskindlustusmakse (töötaja määr 1,6% ja tööandja määr 0,8%).
NB! Ukraina residendina ei kohaldu sõjapõgenikule üldine maksuvaba tulu ja tal ei ole võimalik liituda kogumispensioniga ehk II sambaga.