Vaher lisas, et 2010. aasta jaanuaris edukalt käivitunud riigi õigusabi infosüsteem RIS võimaldab lisaks riigi õigusabi kaitse- ja esindusülesannete efektiivsemale jaotamisele ka andmete analüüsi. „RISi abil joonistub välja selge pilt, kuidas nõudlus riigi õigusabi järele ajas muutub, täpsemalt öeldes suureneb.“
Tänavu veebruaris on aastataguse ajaga võrreldes esitatud ligi kaheksa protsenti rohkem riigi õigusabi taotlusi. Kui varem domineerisid riigi õigusabis kriminaalasjad – nende osakaal oli ligi 95 protsenti – siis viimasel ajal on tsiviilasjade osakaal pidevalt tõusnud ning kriminaalasjade osakaal langes veebruaris 73 protsendile.
2010. aastal laekus advokatuuri aastakokkuvõtte kohaselt riigi õigusabi osutamiseks kokku 17 789 tellimust, millest 77 protsenti puudutas määratud kaitset kriminaalmenetluses ning 20 protsenti esindamist tsiviilasja kohtueelses menetluses ja kohtus, mis näitab tsiviilasjade osakaalu tõusu. Riigi õigusabi osutas mullu aasta keskmisena 120 advokaati. Tallinnas sisestati kõige suurem hulk taotlusi, kokku 7039 ehk ligi 40 protsenti kogu tellimuste arvust. Järgnesid Tartu (13 protsenti) ning Narva (8 protsenti taotlustest). Samas terves Ida-Viru piirkonnas oli taotluste osakaal ligi 17 protsenti.
Riigi õigusabi seaduse alusel on RÕA korraldamine advokatuuri ülesanne. Advokatuur kehtestab RÕA osutamise eest makstava tasu arvestamise alused, maksmise korra ja tasumäärad ning RÕA osutamisega kaasnevate kulude hüvitamise ulatuse ja korra, arvestades riigieelarvest selleks eraldatud vahendite suurust ja riigi õigusabi eeldatavat mahtu.