29.11.2024 Reede

Disainilepingu kinnitamine on oluline samm tööstusomandikaitses

Maailma Intellektuaalomandi Organisatsiooni (WIPO) liikmesriigid võtsid eelmisel reedel Saudi Araabias Riyadis vastu disainiõiguse lepingu. Enam kui 20 aastat kestnud läbirääkimiste tulemusena sündinud leping muudab disainilahenduste kaitse lihtsamaks, kiiremaks ja soodsamaks. 
Disainiõiguse lepingu vastuvõtmine pakub disaineritele rohkem võimalusi oma loomingu kaitseks.
Disainiõiguse lepingu vastuvõtmine pakub disaineritele rohkem võimalusi oma loomingu kaitseks. Foto: RUP
Patendiameti peadirektori Margus Viheri sõnul on disainilepingu lõppteksti kinnitamine oluline verstapost tööstusomandikaitse teekonnal. Tema sõnul lihtsustab see disainilahenduste registreerimist erinevates riikides, muutes õiguskaitse taotlemise märksa selgemaks ja läbipaistvamaks.

Disaineritele luuakse paremad võimalused oma loomingu kaitseks

„Uus süsteem loob kõigile disaineritele, ka väikeettevõtetele ja üksikisikutele, võimaluse kaitsta oma disainilahendusi kiiremalt, tõhusamalt ja soodsamalt. Loomulikult jääb alles ka võimalus kaitsta oma disaini Eesti Patendiametis. Disainerite, ettevõtjate ja loomeinimeste esimene samm peaks alati olema oma loomingu kaitsmine, kuna siis on see kopeerimise eest palju paremini turvatud,“ rõhutas Viher.

Disainiõiguse leping loob rahvusvahelise raamistiku, mis on sarnane juba kehtivate patendi- ja kaubamärgiõiguse lepingutega. Leping sätestab, milliseid andmeid võib taotluses nõuda ja milliseid samme tuleb järgida disainilahenduse registreerimisel. Lisaks võimaldab leping kaitsta disainilahendusi ka siis, kui need on juba avaldatud, ning pakub selgemaid juhiseid kogu registreerimisprotsessi kohta.

Lepingu vastuvõtmine toob sellega ühinevatele riikidele kaasa olulisi muutusi, pakkudes disaineritele rohkem paindlikkust ja võimalusi oma loomingu kaitseks. See on eriti oluline väiksematele ettevõtetele ja üksikisikutele, sealhulgas paljudele Eesti disainiloojatele. Kuigi Euroopa Liidus on disainiõigus juba pikemat aega harmoniseeritud, toob uus leping kaasa ühtse ja lihtsama protsessi ka teistes riikides, hõlbustades rahvusvahelist kaitset.

Leppega ei ole praeguseks ühinenud ükski riik. Euroopa Liidu institutsioonides on liitumisläbirääkimised alles algusjärgus, mistõttu ei too lepingu vastuvõtmine esialgu kaasa praktilisi muudatusi.

Küsi nõu!

  Esita küsimus

Saada vihje

Hea lugeja, meie eesmärk on teha just sellist ajakirja, nagu sulle meeldib. Pane kirja soovitud teemad ning dokumendivormid, mida tahaksid siit leida. Tehkem koostööd!
430824810 430800019636154 7356040320163199917 n255