Õiguskantslerilt on küsitud, miks üle 74-aastastel inimestel ei võimaldata õppida arvuti- ja nutiseadmete kasutamist.„Arvutiõppe võimalusi tuleb vanemate inimeste vajadusi arvestades juurde luua ning tagada, et sellise abi rahastamine oleks järjepidev, mitte pelgalt projektipõhine. Seejuures peab koolituste rahastamistingimusi kehtestades järgima võrdse kohtlemise põhimõtet ja mitte seadma põhjendamatuid vanusepiiranguid,“ märkis õiguskantsler.
Vanemaid inimesi juhendatakse arvuti- ja nutiseadmete kasutamisel valdavalt raamatukogudes. Mõned haridusasutused võimaldavad vanematel inimestel osaleda vastavates projektipõhistes koolitustes. Arvutiõpet pakuvad vanematele inimestele ka mõned kohaliku omavalitsuse hoolekandeasutused ja töötukassa.
„Kahjuks ei pruugi inimesed neid võimalusi teada, sest selle kohta pole piisavalt infot. Seega ei ole see õpe vanematele inimestele piisavalt kättesaadav,“ leidis õiguskantsler.
2023. aasta Eesti inimarengu aruande kohaselt näitavad uuringud, et kui vanem inimene oskab arvuti- ja nutiseadmeid kasutada, paraneb tema elukvaliteet ja subjektiivne heaolu ning ta hindab ka oma tervist paremaks. „Vähene arvuti- ja nutiseadmete kasutamise oskus ohustab aga vanemate inimeste vaimset heaolu: kui ta tunnetab, et arvuti- ja nutiseadmete kasutamine on talle liiga keeruline, siis võib ta ennast süüdistada ning väheväärtuslikuks pidama hakata,“ selgitas õiguskantsler.