18.12.2024 Kolmapäev

Eesti võttis üle Euroopa Liidu kestlikkusaruandluse direktiivi

Riigikogu kiitis heaks raamatupidamise seaduse muutmise, millega luuakse reeglid kestlikkusaruande koostamiseks ning audiitorkontrolliks. Sama eelnõuga korrigeeritakse ettevõtte suuruskriteeriume ning tõstetakse auditi ja ülevaatuse kohustuse piirmäärasid.
Aruandluskohustus laieneb 2025. majandusaastal suurettevõtetele ja suurtele konsolideerimisgruppidele, kus töötab üle 250 inimese ja müügitulu ületab 50 miljonit eurot või bilansimaht on üle 25 miljoni euro (kaks nõuet kolmest täidetud).
Aruandluskohustus laieneb 2025. majandusaastal suurettevõtetele ja suurtele konsolideerimisgruppidele, kus töötab üle 250 inimese ja müügitulu ületab 50 miljonit eurot või bilansimaht on üle 25 miljoni euro (kaks nõuet kolmest täidetud). Foto: RUP

Euroopa Liidu äriühingute kestlikkusaruandluse direktiiv (CSRD) seab ettevõtetele järkjärgulise kohustuse esitada majandusaasta aruande osana ka kestlikkusaruanne. 2024. aasta kohta esitavad kestlikkusaruande ligi 10 ettevõtet, kes on avaliku huvi üksused (börsiettevõtted) ning kellel on üle 500 töötaja.

Kolmanda osapoole kontroll suurendab aruande usaldusväärsust ja vähendab rohepesu riski

Aruandluskohustus laieneb 2025. majandusaastal suurettevõtetele ja suurtele konsolideerimisgruppidele, kus töötab üle 250 inimese ja müügitulu ületab 50 miljonit eurot või bilansimaht on üle 25 miljoni euro (kaks nõuet kolmest täidetud). Kõik aruanded peavad vastama Euroopa Liidu kestlikkusaruandluse standarditele ja läbima sõltumatu audiitorkontrolli. Kolmanda osapoole kontroll suurendab aruande usaldusväärsust ja vähendab rohepesu riski.

Tulevikus kohaldub kestlikkusaruandluse kohustus hinnanguliselt ligikaudu 350 Eesti ettevõttele, kellest eeldatavalt kaks kolmandikku hakkavad seda aruannet oma majandusaasta aruande osana esitama, kolmandik aga kasutab konsolideerimise erandit, ehk nende eest koostab konsolideeritud kestlikkusaruande emaettevõte. Kohustuslased moodustavad 1,4 protsenti Eesti äriühingutest, kuid kõigi Eesti äriühingute müügitulust ja varadest moodustavad need ettevõtted üle 40 protsendi. Osa ettevõtteid koostab juba praegu vabatahtlikult kestlikkusaruandeid, et näidata oma panust keskkonna- ja sotsiaalküsimuste väärtustamisse ning toetada kestlikuma tuleviku loomist.

Lühendatud majandusaasta aruande esitamise võimalus

Seadusemuudatuse üks eesmärke oli hoida uutest nõuetest tingitud aruandluskoormuse kasv Eestis minimaalsena. Kuna kestlikkusaruandluse kohustuse tekkimine ja ulatus on sõltuv ettevõtte suuruskategooriast, siis on nende lävendid edaspidi senisest kõrgemad. See laiendab Eestis mikro- ja väikeettevõtjate ringi, kes saavad esitada lühendatud majandusaasta aruande. Lühendatud majandusaasta aruande esitamise võimalus laieneb edaspidi ka väiksematele mitte-äriühingutest raamatupidamiskohustuslastele, vähendades oluliselt nende aruandluskoormust.

Ühtlasi tõusevad tagasiulatuvalt juba 2024. majandusaasta kohta auditi- ja ülevaatuse kohustuse piirmäärad 25 protsenti, mille tulemusel vabaneb kuni paar tuhat ettevõtet audiitorkontrolli kohustusest.

Küsi nõu!

  Esita küsimus

Saada vihje

Hea lugeja, meie eesmärk on teha just sellist ajakirja, nagu sulle meeldib. Pane kirja soovitud teemad ning dokumendivormid, mida tahaksid siit leida. Tehkem koostööd!
430824810 430800019636154 7356040320163199917 n255