Eilne Eesti Päevaleht kirjutas, et Haigekassa jätab mitu erakliinikut ilma aastatepikkusest rahastusest. Esiteks seetõttu, et mõnede erialade puhul on vähe ravijuhtumeid, millele erakliinikud kandideerida võiksid. Teiseks pole osal erialadel niiöelda vabu ravijuhtumeid, mida erakliinikud võiksid haiglate asemel teenindada, välja kuulutatudki.
Eesti Eratervishoiuasutuste Liidu esindaja ja AS-i Fertilitas juht Ivo Saarma ütles Eesti Päevalehele, et mitu erakliinikut – Fertilitas kaasa arvatud – kavatsevad 10. veebruariks Haigekassa otsuse vaidlustada.
Haigekassa rahastuse süsteem on üldiselt lihtne: Haigekassa arvestab, milliseid raviteenuseid on tarvis ja kui suur võiks olla ravijuhtude arv. Seejärel vaadatakse, kui palju ravijuhte suudaksid teenindada niiöelda riiklikud haiglad, ülejäänud ravijuhud pannakse avalikule konkursile, kus saavad kandideerida eraettevõtted, kirjutab Eesti Päevaleht.
Tänavu kevadest 2015. aasta kevadeni on avalikul konkursil 600 000 ravijuhtu ehk pea viiendik Haigekassa raha saavatest eriarstiabi juhtudest. Saarma aga nentis, et seitsmel erakliinikul polegi konkursil suurt teha – ravijuhte ei pakuta või pole neid piisavalt. See tähendab, et osa ettevõtjaid satuvad raskesse olukorda. Ta tõi näiteks Kuressaares tegutseva AS-i Hanvar, kus günekoloogiline päevaravi on üks põhitegevus. Aga ka Pärnu Villa Medica, mis pakub ortopeedilist päevakirurgiat.
„Erakliinikutel on võimekust pakkuda ainult kolm protsenti statsionaarsest ravist ja nüüd on seda veel pea poole võrra vähendatud,” märkis Saarma. „Jutt on ainult neljast-viiest pakkujast, mis on kogu aeg püsinud ja pakkunud heal tasemel teenust – miks on vaja minna neid hävitama?”
Eile õhtul kohtus Saarma erakliinikute probleemi teemal ka Haigekassa juhi Tanel Rossiga. Saarma märkis, et kohtumisel nõustuti kaaluma lisakonkursi tegemist. „Ei oldud resoluutsed, et see ei tuleks kõne alla,” märkis Saarma.