Käesolevaga anname lühikese ülevaate kahest 05.04.2011. a jõustuvast muudatusest võlaõigusseaduse müügilepingut reguleerivates sätetes, mis puudutavad laiemat ettevõtjate ringi ning toovad kaasa võimaluse ja ehk ka vajaduse müügitingimuste korrigeerimiseks.
Ettemaks tarbijamüügil
Vastavalt 05.04.2011. a jõustuvale muudatusele kaotatakse võlaõigusseadusest piirang, mille kohaselt ei või tarbijamüügi puhul ostjat kohustada ettemaksuks enam kui poole ulatuses ostuhinnast. See regulatsioon on piiranud eelkõige e-kaubandust ning müüki veebipoe kaudu, aga ka nn eritellimusmüüki. Piirangu kaotamisel on müüjatel võimalik leppida ostjatega kokku ka kõrgemas ettemaksus kui 50% ostuhinnast, ning seega vähendada oma äririske. Eelnimetatud seadusemuudatus ei tähenda siiski, et ettemaksu osas mis tahes piirangud täielikult kaovad. Jätkuvalt jääb kehtima võlaõigusseaduse säte, mille kohaselt loetakse tarbija huve ebamõistlikult kahjustavaks ja seega tühiseks müüja poolt kohaldatav tüüptingimus, millega nähakse ette tarbijast ostja kohustus tasuda ebamõistlikult suur ettemaks enne seda, kui tingimuse kasutaja oma kohustuse täidab. Millises summas ettemaksu võib pidada mõistlikuks, sõltub konkreetsetest asjaoludest, kuid igal juhul annab selle regulatsiooni kohaldamine varasema fikseeritud 50%-lise maksimumpiiri asemel ettevõtjale rohkem paindlikkust müügilepingute sõlmimisel tarbijatega.
Kauba kättetoimetamine ostjale – riski üleminek
Vastavalt võlaõigusseaduse kuni 05.04.2011. a kehtivale redaktsioonile loetakse asja ostjale üleandmise kohustus müüja poolt täidetuks ning seega ka asja juhusliku hävimise ja kahjustumise riisiko ostjale üle läinuks, kui asi on müüja poolt vedajale (transpordiettevõtjale) üle antud. Vastav regulatsioon kehtis nii müügi korral äriühingute vahel kui ka tarbijamüügil. Võlaõigusseaduse muudatuse kohaselt loetakse asi tarbijast ostjale üle antuks ning risk üle läinuks koos asja üleandmisega tarbijale. See tähendab, et transpordiettevõtjale kauba üleandmisega müüja kohustused veel tarbijast ostja ees täidetud ei ole ning ka kauba juhusliku hävimise ja kahjustumise riski kannab kauba transportimise ajal müüja, olenemata sellest, kas ta teostab veo oma transpordiga või kasutab selleks kolmandast isikust teenusepakkujat. Kaup loetakse tarbijale üle antuks ning risk tarbijale üle läinuks kauba üleandmisel transpordiettevõtjale üksnes juhul, kui transpordiettevõtja määrab tarbija.
Heili Haabu,
Advokaadibüroo Luiga Mody Hääl Borenius OÜ