Kriminaalmenetlustes on kannatanute õiguste võimalikult laiapõhine tagamine olnud alati prokuratuuri eesmärgiks, teataas riigiprokuratuuri pressiesindaja BNS-ile. Kuna kriminaalmenetluses otsustab kohtueelses menetluses andmete avaldamise üle prokuratuur, siis on sõlmitava kokkuleppe üheks põhieesmärgiks luua menetlusosalistele ühised arusaamad, kuidas omavahelist suhtlust lihtsustada ja kuidas tagada kõikide osapoolte huvide võrdne kaitse.
Koostöökokkulepe soodustab eelkõige omavahelist tihedamat suhtlust ja elektrooniliste võimaluste laiemat kasutamist menetluses.
„Peamiselt kätkeb koostöökokkulepe endas põhimõtteid, kuidas ja mil viisil kannatanute ja nende esindajatega vastastikku kogutud teavet vahetatakse ning kannatanuid menetluse edasistest tegevustest teavitatakse,“ sõnas peaprokurör Andres Parmas.
Advokaate seostatakse eelkõige kahtlustatavate ja süüdistatavate esindamisega kriminaalmenetluses ehk kaitsja tegevusega, kuid kannatanute huvide kaitsel on advokaatidel samuti väga oluline roll,"
tõi välja advokatuuri juhatuse esimees Jaanus Tehver.
Ta lisas, et kokkuleppe sõlmimine tähistab väga olulist sammu prokuratuuri ja advokatuuri vahelises koostöös, millega fikseeritakse nii põhimõtted kui praktilised sammud kannatanute õiguste paremaks kaitsmiseks. „Sisuline infovahetus ja konstruktiivne koostöö prokuröri ja kannatanut esindava advokaadi vahel eelkõige just kohtueelse menetluse faasis on kannatanute jaoks äärmiselt tähtis."
„Mahukates ja keerukates kriminaalmenetlustes on tavapärane, et kannatanut esindab advokaadist jurist. Olukord, kus kaks oma valdkonna spetsialisti teevad kriminaalmenetluses koostööd, aitab kriminaalmenetlusi kiirendada ja viib parema tulemuseni,“ lisas Parmas.