29.03.2011 Teisipäev

Kinnisasja omandamine

Seadusemuudatused on tingitud peamiselt Euroopa Liiduga liitumisel kehtestatud üleminekuperioodi lõppemisest ning OECD-ga (Majandusliku Koostöö ja Arengu Organisatsioon) ühinemisest.

Põllumajandus- ja metsamaa omandamist käsitleva üleminekuperioodi lõppemine tähendab, et pärast 1. maid 2011 ei kohaldata liikmesriigi kodanike või juriidiliste isikute suhtes Eestis elamise, Eesti äriregistrisse kandmise ja põllumajandustoodete tootmise või metsa majandamise kogemuse Eestis omandamise nõudeid ning ei kohaldu kitsendusi kinnisasja kasutusvaldusega või hoonestusõigusega koormamise korral. Ühinedes OECD-ga nõustuti ka punktiga, kus on kehtestatud, et 2011. aastal lõpeb põllumajandusmaa ja metsa omandamise piirang nii Euroopa Majanduspiirkonna lepinguriikide (EL liikmed ning Norra, Liechtenstein, Island) kui ka OECD liikmesriikide (34 riiki - Austraalia, Austria, Belgia, Kanada, Tšiili, Tšehhi, Taani, Eesti, Soome, Prantsusmaa, Saksa, Kreeka, Ungari, Island, Iiri, Iisrael, Itaalia, Jaapan, Korea, Luksemburg, Mehhiko, Holland, Uus-Meremaa, Norra, Poola, Portugal, Slovakkia, Sloveenia, Hispaania, Rootsi, Šveitsi, Türgi, Suurbritannia, USA) residentidele, säilitades aga Euroopa Majanduspiirkonda mitte kuuluvate riikide suhtes riigikaitselised ja julgeolekualased võõrandamispiirangud väikesaartel ja piirilähistel aladel.

Lühidalt öeldes laieneb OECD liikmesriikide isikute võrra nende isikute ring, kellele pärast 1. maid 2011 ei kohaldata põllumajandus- ja metsamaa sihtotstarbega kinnisasja omandamise korral Eestis elamise, Eesti äriregistrisse kandmise, samuti põllumajandustoodete tootmise või metsa majandamise kogemuse Eestis omandamise nõudeid.

Euroopa Kohus on varasemalt analüüsinud kapitali vaba liikumise juhtumeid Euroopa Liidus ning on pidanud vajalikuks rõhutada, et areneva põllumajanduse eesmärgiks on kasutada põllumajandusmaad sihtotstarbeliselt, hoides seda eesmärgipärases ja jätkusuutlikus kasutamises. Seega eelnõu esimeseks oluliseks eesmärgiks on, et põllumajandusmaa/metsamaa müügi korral ei läheks see maa põllu/metsamajanduslikust kasutusest välja ning satuks isikute kätte, kellel on kogemus vastavas valdkonnas. Eelnõu teiseks oluliseks eesmärgiks on peetud riigi julgeolek ning sellest lähtuvad kinnisasja omandamise kitsendused (Eesti idapiir on ELi ja NATO välispiir, mis seab riigile kõrgendatud vastutuse) – st määratleda julgeolekukaalutlustest lähtuvad maa-alad, mida saavad omandada üksnes Eesti ja Euroopa Majanduspiirkonna isikud.

Lepinguriigi juriidiline isik võib omandada Eestis vabalt (st ilma igasuguste kitsendusteta) kuni 10 ha põllumajandus- või metsamaad. Kümme või enama hektari põllumajandus- või metsamaa omandamiseks peab lepinguriigi juriidiline isik olema tegelenud kinnisasja omandamise tehingu tegemise aastale vahetult eelnenud kolme aasta jooksul põllumajandusmaa omandamise korral põllumajandustoodete tootmisega ning metsamaa omandamise korral metsa majandamise või põllumajandustoodete tootmisega. Kui ei ole tegeletud, vastavalt kas põllumajandustoodete tootmisega või metsa majandamisega, siis on üle kümne hektari maa omandamiseks vajalik maavanema luba. Piirangud on kehtestud ka riikidele, kes ei ole Majanduspiirkonna või OECD lepinguriigid: maatüki omandamiseks on vaja maatüki asukohajärgse maavanema luba, loa võib anda, kui välismaise äriühingu filiaal on kantud Eesti äriregistrisse ning on keelatud omandada maatükki piirialal ja väikesaarel.

Sarnaselt kehtiva seadusega on osad tehingud jäetud seaduse reguleerimise alt välja – muuhulgas ei kohaldata kitsendusi kinnisasja omandamise korral, kui omandaja on avalik-õiguslik juriidiline isik või avalikke funktsioone täitev eraõiguslik juriidiline isik, kes omandab kinnisasja oma funktsioonide täitmiseks, kui kaasomanik omandab kinnisasja mõttelise osa teiselt kaasomanikult, kinnisasja omandamisel abikaasade ühisomandisse, kui omandaja abikaasa suhtes ei kohaldata seaduses sätestatud kitsendusi, võõrandaja abikaasa alaneja või üleneja sugulase poolt, pärimise puhul.

Täpsemalt saab tutvuda eelnõuga meie kodulehel ning oodatud on ka kommentaarid ja ettepanekud e-postiaadressile See e-posti aadress on spämmirobotite eest kaitstud. Selle nägemiseks peab su veebilehitsejas olema JavaSkript sisse lülitatud..

Koidu Mölderson,
poliitikakujundamise ja õigusosakonna jurist,
Eesti Kaubandus-Tööstuskoda,
koda.ee

 

Küsi nõu!

  Esita küsimus

Saada vihje

Hea lugeja, meie eesmärk on teha just sellist ajakirja, nagu sulle meeldib. Pane kirja soovitud teemad ning dokumendivormid, mida tahaksid siit leida. Tehkem koostööd!
430824810 430800019636154 7356040320163199917 n255