Euroopa Komisjon otsustas kaevata Eesti Euroopa Kohtusse, sest riigi seadused ei taga telekommunikatsiooni erapooletut reguleerimist. Euroopa Liidu (EL) telekommunikatsioonieeskirjade kohaselt ei tohi riikide reguleerimisülesandeid täitvad ametiasutused kuuluda telekommunikatsiooniettevõtete omanikeringi ega osaleda nende haldamises, seisab komisjoni teates.
Eestis täidab mõningaid reguleerimisülesandeid Majandus- ja Kommunikatsiooniministeerium, mis muu hulgas vastutab ka raadiosageduste eraldamise ja raadiosageduste kasutamisõiguse andmise korraldamise eest.
Samas kontrollib ministeerium riigi omanduses olevat aktsiaseltsi Levira. Tegemist on Eesti suurim televisiooni- ja raadiosaateid edastav ettevõttega, mis osutab telekommunikatsiooniteenuseid, nagu ringhääling ja traadita lairibaühendus.
Euroopa Komisjon saatis 2012. aasta juunis Eestile ametliku nõude EL-i õigusaktide järgimiseks, kuid Eesti ei ole muutnud riiklikke õigusakte, et tagada telekommunikatsioonisektorit reguleeriva asutuse erapooletust.
See võib komisjoni hinnangul negatiivselt mõjutada konkurentsi selles sektoris.
"Majandus- ja Kommunikatsiooniministeerium on Euroopa Komisjoni seisukohaga kursis ja tegeleb rikkumise aluseks oleva asjaolu kõrvaldamisega," kommenteeris ministeeriumi avalike suhete osakonna juhataja Kalev Vapper BNS-ile.
Valitsus otsustas 14. veebruaril toimunud kabinetinõupidamisel põhimõtteliselt nõustuda riigi 51-protsendile osaluse müügiga Leviras.
"Praegu käib müügi ettevalmistamine, millest oleme informeerinud ka Euroopa Komisjoni," lisas Vapper.
Rikkumismenetlus on osa Euroopa Komisjoni jõupingutustest selle nimel, et tagada riikide telekommunikatsioonisektori reguleerivate asutuste sõltumatus.
Telekommunikatsiooni raamdirektiivis sätestatakse, et liikmesriigid, kes säilitavad omandi või kontrolli elektroonilisi sidevõrke ja -teenuseid pakkuvates ettevõtetes, peavad tagama reguleeriva funktsiooni tõhusa struktuurilise eraldatuse omandi või kontrolliga seotud toimingutest.