15.11.2011 Teisipäev

Konkurentsiameti analüüs ei tuvastanud suhkrukartelli

Pigem asusid ameti hinnangul hinnatõusu põhjused väljaspool Eestit ja olid seotud Euroopa Liidu (EL) suhkruturu korraldusega.

Oma analüüsis vaatles amet esmalt suhkru tootmist ja müümist kogu EL-is. "Euroopa Liidus tohib toota suhkrut üksnes piiratud kvoodi ulatuses. Lisaks sellele on võimalik suhkrut osta maailmaturult, kuid sel juhul lisandub hinnale märkimisväärne tollimaks," selgitas ameti avalike suhete osakonna juht Maarja Uulits.

Kuna kvoodi alusel toodetud suhkrust ei ole tavaliselt Euroopa vajaduste rahuldamiseks jätkunud, on suhkrut tulnud väljastpoolt importida. "2010. aastal kujunes välja erandlik olukord, kus suhkru maailmaturuhind oli kõrgem kui suhkru hind Euroopas. Seega tuli puudujääv osa suhteliselt kalli hinnaga importida," selgitas Uulits.

Suhkrut toodavad Euroopas peamiselt kuus-seitse suurt kontserni, kes saavad endale suhkru tootmise kvoodi ning sisuliselt otsustavad, kuhu kvoodi alusel toodetud suhkrut müüakse Kuna Eestis puudub kodumaine suhkrutööstus, pole konkurentsiameti analüüsi järgi Eestil erinevalt enamikust teistest Euroopa riikidest suhkrutootmise kvooti.

"Seetõttu sõltuvad Eestis tegutsevad suhkrumüüjad paljuski sellest, kuidas kulgevad läbirääkimised välismaiste ettevõtjatega," kommenteeris Uulits.

Konkurentsi amet küsitles oma analüüsi tehes mitmeid suhkru impordi ja müügiga tegelevaid ettevõtjaid, kelle vastustest ilmnes, et eelmisel ja sel aastal tekkis nii mõnelgi kohalikul suhkrumüüjal läbirääkimistel Euroopa suurte suhkrutootjatega tõrkeid.

Amet algatas suhkru hinna tõusu uurimise selle aasta sügisel.

BNS

Küsi nõu!

  Esita küsimus

Saada vihje

Hea lugeja, meie eesmärk on teha just sellist ajakirja, nagu sulle meeldib. Pane kirja soovitud teemad ning dokumendivormid, mida tahaksid siit leida. Tehkem koostööd!
430824810 430800019636154 7356040320163199917 n255