Siit tekibki küsimus, kes peaks hoolitsema selle eest, et elamu katus sisse ei langeks, fassaad ei laguneks, jääpurikad oleksid likvideeritud jne? Kes see keegi on, kes peab korterelamuid haldama? Alljärgnev on korterelamute haldamise vormide üldine tutvustus, millest tulenevalt artikkel ei pretendeeri detailsusele ega erinevate haldusvormidega seotud probleemide ammendavale käsitlusele.
Korterelamu haldamise vormi valimisel on oluline, kellele korterelamu kuulub:
- Kui korterelamu on jagatud korteriomanditeks, on haldamise vormideks korteriomanike ühisus ja korteriühistu.
- Kui korterelamu ja selle juurde kuuluv maa on hooneühistu omandis, siis haldab elamut hooneühistu.
- Kui korterelamu ei ole jagatud korteriomanditeks ja maja ei kuulu ka hooneühistule, vaid korterielanikele kaasomandina, siis tuleb kõne alla elamu haldamine ühise tegutsemise lepingu järgi ja selle puudumisel tuleb lähtuda asjaõigusseaduses sätestatud kaasomandi kasutamise ja valdamise reeglitest.
Vaatleme kõigepealt, mis asi korteriomand üldse on. Kui tavaliselt ollakse harjunud, et kinnisasja kui omandi vormi moodustab maatükk koos selle oluliste osadega, siis korteriomandi puhul tuleb arvestada, et omand koosneb kahest osast:
- üks osa, s.o reaalosa ehk konkreetselt piiritletud eluruumid, on korteriomaniku ainuomandis ja
- teine osa, s.o maatükk, kus korterelamu asub ja eluruumidest väljapoole jäävad ühiskasutatavad pinnad, on kõigi korteriomanike kaasomandis, s.t see kuulub kõigile korteriomanikele ühiselt kinnistusraamatus fikseeritud proportsioonides.
Seega on korteriomand ühelt poolt küll omaniku ainuomandis, kuid ühiskasutatavad pinnad ja maatükk kuulub kõigile korteriomanikele ühiselt. Seega ei piirdu korteriomand vaid endale kuuluvate eluruumidega ja korteriukse taha jääv korteriomanikusse ei puutu, vaid korteriukse taha jäävad alad kuuluvad korteriomanikele kaasomandina. Seega, ainuõige vastus küsimusele, kes peab korteriomanditeks jagatud korterelamu ühiskasutavaid osi haldama, on korteriomanikud koos. Tuleb möönda, et igapäevane maja ühisosade haldamine võib olla keeruline ning seetõttu on seaduses ette nähtud erinevad korterelamute haldamise vormid, mida on tutvustatud alljärgnevalt.
Lähemalt saab nii korterelamute haldamise vormidest kui ka korteriühistu üldkoosolekust lugeda majandusajakirja Raamatupidamisuudised mainumbrist. Ajakirja saab tellida siit: www.rup.ee/tellimine.