Mis on osanike leping?
Angloameerika õigusruumist alguse saanud osanikevaheliste lepingute sõlmimine on järjest rohkem levimas ka Eestis. Sellise lepingu eesmärgiks on reguleerida osanike suhteid äriühingu juhtimisel ja majandamisel ning tagada osanike ringi stabiilsus. Näiteks pakub selline leping lahenduse olukorrale, kus mõne osaniku tervisega midagi juhtub või soovib ta lihtsalt teistes ärivaldkondades õnne katsuda. Samuti võimaldab juhtimisprotsessi või kasumi jaotamise eelnev kokkuleppimine lahendada hiljem eri suurusega osanike vahel tekkivaid erimeelsusi. Osanike erimeelsused on olnud päevakajaline teema juba mõnda aega, Riigikogus koostati eelmisel aastal isegi väikeaktsionäride kaitse eelnõu, mis ühiskonnas laia kõlapinda leidis, ent vastuvõtmiseni ei jõudnud. Kogenud investorite seas on selliste lepingute sõlmimine saamas juba standardiks, ent järjest enam nõustame osanike lepingute sõlmimist ka lihtsalt üksteist leidnud ettevõtjate vahel. Start-up maailmas raha kaasamisel on see juba üheks investorite kindlaks nõudmiseks.
Kuidas selline leping sõlmida?
Osanike lepinguid sõlmitakse nii ühise äritegevuse alguses kui ka selle kestel olukordades kus omavaheliste suhete täpsustamise vajadus tekib. Selliseks olukorraks võib olla näiteks mõne osaniku soov mingi aja jooksul ettevõttest lahkuda, osaluste muutumine või uue osapoole kaasamine. Kui selline leping on kord juba sõlmitud, tasuks seda mõne aasta tagant ning oluliste muutuste toimumisel ka üle vaadata – kas see vastab endiselt meie vajadustele. Start-up ettevõtte iga uue rahastamisringi puhul näiteks käib sellega tavapäraselt kaasas ka lepingu ülevaatamine.Nõustades osanike lepingute sõlmimist pakume tavapäraselt välja meie kogemustel põhineva kontrollküsimuste nimekirja, soovime lähtuda juba osanike vahel väljakujunenud praktikast ning paneme kokkulepped kirja. Osanike lepingu puhul tuleb mõelda ka vorminõuetele – kui lepingu tulemusena võib tekkida kellelgi kohustus talle kuuluv osa võõrandada või vastupidi, selline võõrandamine on kuidagi piiratud, peaks osanike leping olema notariaalne. Notariaalse lepingu sõlmimist saab vältida, kui registreerida ühingu osad väärtpaberite keskregistris.
Osanike lepingu sõlmimisele peaks kindlasti kaasas käima ka põhikirja muutmine. Seda seetõttu, et kui osanike lepingu rikkumine toob kaasa üksnes lepingulise vastutuse (leppetrahvi, kahju hüvitamise vms), siis põhikirja rikkuvad osanike otsused on tühised. Sellega on võimalik tehtud kokkulepetele anda täiendav mõju ning tugevdada osanike lepingu jõudu veelgi. Samas kuna põhikiri on avalik ja ei võimalda vastutust kokku leppida, ei mahu tavaliselt kõik soovitud kokkulepped sinna ära.
Milles osanike lepingus kokku leppida?
- Osaluste jaotus, äri kirjeldus ja osanike panused
- Juhtimine (juhtorgani liikmete valimine, määramine ja tagasikutsumine, juhtorganite töökorraldus ja hääletamine)
- Osalusi puudutavad kokkulepped (osaluste külmutamine, võõrandamiskohustus, koosmüügikohustus, koosmüügiõigus, ostueesõigus, ostuoptsioon ja müügioptsioon jms)
- Konkurentsikeeld, ärisaladus, intellektuaalne omand
- Kasumi jaotamine ja täiendavad investeeringud
- Patiseis
Mis täpselt on patiseis, lepitakse igas osanike lepingus eraldi kokku. Tavapäraselt võib seda kirjeldada kui olukorda, kus osanike vahel on tekkinud mingid olulised erimeelsused, mis selliselt enam edasi minna ei võimalda. Kui lepingut ei ole sõlminud, tekib sellistes olukordades tihti pikemaajalisem konflikt, võimalikud kohtuvaidlused ja üksteisele kaigaste kodaratesse loopimine. Ärile see igatahes head ei tee. Lepinguga on võimalik kokku leppida erinevaid lahendusi üksteise osaluse õiglase (või karistusliku) hinna eest väljaostmiseks, kõikide osaluste müügiks vms. Sellega lahendatakse ka konflikt.
Kokkuvõtteks, kogemus näitab, et selliste lepingute sõlmimine aitab tõesti konflikte vältida. Ühelt poolt on osanike lepingu sõlmimisel väga oluline heidutav efekt – kui leping on sõlmitud, on osanikel oluliselt väiksem soov konflikte tekitada, sest tagajärjed on ju kokku lepitud. Sellest aga palju olulisem on see, et osanikud on suure osa võimalikke tulevikus tekkinud küsimusi juba eelnevalt läbi rääkinud ja koos leitud lahendused on hästi meeles.
Allikas: TRINITI