Riigikohus: politsei hoidis krüptoraha pool aastat ebaseaduslikult
„Kuna krüptoraha arestiti alles maakohtu 26. mai määrusega, hoiti seda enne nimetatud kuupäeva politsei- ja piirivalveameti (PPA) virtuaalrahakottides pikka aega õigusvastaselt,” märkis riigikohus. Riigikohtu hinnangul oleks pidanud prokuratuur viivitamatult pärast krüptoraha PPA virtuaalrahakottidesse kandmist ehk enda kontrolli alla võtmist taotlema kohtult selle vara arestimist. „Esitades vara arestimise taotluse kohtule ligikaudu poole aasta pärast, eiras prokuratuur osutatud nõuet ja seega ka vara arestimise korda,” kirjutas riigikohus oma määruses.
Küll aga jättis riigikohus reedel rahuldamata Ivan Turõgini ja Sergei Potapenko kaitsjate kaebused krüptoraha aresti alt vabastamiseks.
Politsei leidis mullu 20. novembril Eestis toimunud Turõgini ja Potapenko vahistamiste ja läbiotsimiste käigus virtuaalvääringud Bitcoin ja Bitcoin Cash, mis kanti üle politsei- ja piirivalveameti kontrolli all olevatesse virtuaalrahakottidesse. USA võimude hinnangul on tegemist varaga, mis on seotud süüdistatavatele ette heidetava rahapesuga.
Riigiprokuratuur esitas tänavu 8. mail USA õigusabitaotluse alusel Harju maakohtule taotluse arestida Ivan Turõgini ja Sergei Potapenko krüptoraha, tagamaks selle konfiskeerimist. Taotluse kohaselt menetletakse USA-s kriminaalasja, milles mehi süüdistatakse elektroonilises kelmuses, kuritegeliku kokkuleppe sõlmimises elektroonilise kelmuse toimepanekuks ja kuritegeliku kokkuleppe sõlmimises rahapesu toimepanekuks.
Harju maakohus rahuldas 26. mail prokuratuuri taotluse. Turõgini ja Potapenko kaitsjad kaebasid maakohtu määruse Tallinna ringkonnakohtusse. Ringkonnakohus jättis 8. augustil maakohtu määruse muutmata.
Keskkriminaalpolitsei pidas möödunud aasta 20. novembril koos USA Föderaalse Juurdlusbüroo FBIga ühisoperatsiooni käigus Tallinnas kinni ettevõtjad Ivan Turõgini ja Sergei Potapenko, keda kahtlustatakse kelmuses ja rahapesus.
Kahtlustuse kohaselt lõid Potapenko ja Turõgin Ponzi skeemina toimiva ettevõtte, mis kutsus inimesi investeerima krüptokaevandusse HashFlare. Kahtlustuse kohaselt kasutati investeeringutena saadud raha mittesihipäraselt ega arendatud krüptoraha, millesse inimesed investeerisid. Ettevõttel oli sadu tuhandeid kliente maailmas ning võimalik kahjusumma on üle poole miljardi euro.
Tallinna ringkonnakohus tühistas 29. novembril krüptoärimeeste Ivan Turõgini ja Sergei Potapenko USA-le väljaandmise otsused.