Armastuspettust iseloomustab see, et esialgu räägivad kelmid ohvri ära ilusate lubaduste ja ahvatlevate tulevikupiltidega. Seejärel hakatakse ootamatult küsima rahalist abi ja kuigi võidakse alustada väikestest summadest, võib ohvri lõppkahju ulatuda tuhandetest kuni kümnete tuhandete eurodeni ning paljud võtavad selleks ka laenu.
Kõige suurem väljakutse seda tüüpi pettustega on see, et neid on keeruline tuvastada ja ära hoida ning politseiga või pangaga võtavad sellel teemal ühendust vähesed. Isegi kui pank kasutab armastuspettuste tuvastamiseks ja kliendi hoiatamiseks oma ennetussüsteeme, siis praeguseks on petturid juba nii vilunud, et ohvrid tihtipeale eitavad seda fakti, kuniks on juba liiga hilja ning petuskeem on laastanud inimese nii hingeliselt kui ka majanduslikult.
Lisaks juhtub armastuspettustega sageli, et ohvrid ei kasuta kelmide abistamiseks mitte ainult oma sääste, vaid võtavad selleks ka laenu. Laenamine omakorda viib olukorrani, kus hiljem tuleb tagasi maksta laen ja ka sellele lisanduv intress.
Armastuspettuste skeemid ja mustrid on ajas enamasti muutumatud – petturid kohtuvad potentsiaalsete ohvritega sotsiaalvõrgustikes või tutvumisportaalides. Kui kontakt on saavutatud, siis jätkatakse suhtlust e-posti või mõne sõnumisaatmise rakenduse kaudu. Suhtlus kestab tavaliselt nädal või paar, kuniks pettur on võitnud ohvri usalduse ja tihti ka südame. Kuigi pettur päriselus ohvriga ei kohtu, siis lähedane kontakt saavutatakse veenvate sõnumite ning realistlike ja usaldusväärsete piltide jagamisega.
Legendid, kuidas petturid end esitlevad, võivad olla väga erinevad. Kõige sagedamini tutvustatakse ennast kui salateenistuse sõdurit, kodumaast kaugel salarajatist ehitavat inseneri, sõjatsoonis töötavat arsti või vangi langenud välisdiplomaati. Kui usaldus on saavutatud, tekitatakse ohvril tunne, et ta on ainus inimene maailmas, kes suudab oma uut kaaslast erinevatest raskustest välja aidata, et mõlemad saaksid lõpuks koos õnnelikud olla.
Kuigi tihti arvatakse, et armastuspettuse ohvriks langevad valdavalt naised, siis elu võib olla ettearvamatu.
SEB soovitab alati uurida veebituttava tausta ja täpsustada, millise inimese, ettevõtte või organisatsiooniga on tegu. See aitab kaardistada detaile ja saada selgust. "Kui teilt küsitakse isikuandmeid, pangaandmeid või paroole, olge eriti ettevaatlik, neid ei tohiks edastada mitte kellelegi. Näiteks PIN2-kood on sisuliselt võrdne allkirjaga ja seda tohiks sisestada ainult juhul, kui olete ise mõne tehingu või toimingu algatanud ja soovite seda kinnitada oma allkirjaga.
Tundmatutele inimestele ei tohiks lubada kaugjuurdepääsu arvutile või nutiseadmele, sest sellega saab piiramatu ligipääsu seadmes toimetada," märkis SEB.
"Kui arvate, et olete sattunud petturite lõksu, pöörduge politseisse ja samuti teavitage sellest viivitamatult oma panka, kasutades panga ametlikul kodulehel olevaid kontakte. Mida kiiremini pangaga ühendust võtta, seda tõenäolisem on kiiremini sulgeda edasist kuritarvitust võimaldavad teekonnad," lisas pank.