11.02.2011 Reede

Ühtne juristieksam aitab korrastada tänast killustatud süsteemi

Justiitsministeeriumi asekantsleri Martin Hirvoja sõnul vajab tänane killustatud süsteem kindlasti korrastamist.

„See ei ole mingi uudis ja rääkida kellegi salasoovist on siin täiesti kohatu – teemat on arutatud eri gruppidega ja erinevates foorumites aastaid,“ ütles Hirvoja. „Samuti on seda arutatud kõigi õiguselukutsete esindajatega, kaasa arvatud advokatuuri esimehega. Nii et idee kui selline poleks kuidagi tohtinud talle üllatusena tulla.“

Lisaks on õiguspoliitika arengusuundi tutvustatud põhjalikult kõigis Riigikogu fraktsioonides, seega mingist salajasest ja käratust läbisurumusest antud juhul kindlasti rääkida ei saa.

Hirvoja lisas, et täna meedias mainimist leidnud ühtse juristieksami kontseptsioon, mida ka 2008. aasta õigusteadlaste päevadel arutati, pole praegu enam absoluutselt asjakohane. „Selle konkreetse kontseptsiooni puhul on tegemist aastatetaguse aruteluga, mis tänaseks on juba oluliselt kuju muutnud.“

Lõpetuseks rõhutas Hirvoja, et hetkel on tegemist vaid üldise ettepanekuga, mida kindlasti kõigi osapooltega edasi arendatakse. „Sel teemal tulevad kindlasti uued arutelud, kui ettepanek saavutab konkreetse sisu. Praegusel juhul midagi salajasest läbisurumisest rääkida ei ole kohe kindlasti kohane ja ministeerium on avatud kõigile ettepanekutele,“ kinnitas asekantsler.

Praegu on Eestis süsteem, kus kohtuniku, prokuröri, advokaadi ja notarina, aga ka kohtutäituri või pankrotihaldurina töötamiseks on vaja sooritada eraldi eksamid, mis erinevad nii sisult kui metoodikalt. Eksameid võtab vastu mitu paralleelset kutsekomisjoni, kus eri ametite pidajad on samuti üksteist dubleerides esindatud. Ameti vahetamisel tuleb uuesti sooritada kohtuniku prokuröri, advokaadi või notarieksam, lisaks tuleb sageli alustada uuesti kandidaadi- ettevalmistusteenistuse või abi tasandilt. Ühtne juristieksam ei saaks kindlasti olema lihtne, ammugi mitte allapoole nivelleeriv. Vastupidi, see oleks niivõrd keerukas, et maksimumpunkte saaksid väga vähesed.

Justiitsministeeriumi hinnangul võiks tulevaste juurapõlvkondade ametite vahelise vaba liikumise võimaldamiseks konsolideerida need eksamid ühtseks juristieksamiks ning koondada ühte ka vastavad kutsealade esindajate komisjonid või viia sisse vähemalt kutseeksamite vastastikuse tunnustamise süsteem. Mõlemal juhul on esmalt vajalik eksamite sisunõuete ja metoodika ühtlustamine.

Justiitsministeerium


Küsi nõu!

  Esita küsimus

Saada vihje

Hea lugeja, meie eesmärk on teha just sellist ajakirja, nagu sulle meeldib. Pane kirja soovitud teemad ning dokumendivormid, mida tahaksid siit leida. Tehkem koostööd!
430824810 430800019636154 7356040320163199917 n255