06.09.2022 Teisipäev

Energiakulude hüvitamine kodutarbijatele

Majandus- ja kommunikatsiooniministeerium on saatnud rahandusministeeriumile kooskõlastamiseks määruse, millega pannakse paika energiakulude hüvitamise põhimõtted.

Eelnõu kohaselt kompenseerib riik kodutarbijatele 1. oktoobrist kuni 31. märtsini tarbitud energia hinda kolmel viisil.
Eelnõu kohaselt kompenseerib riik kodutarbijatele 1. oktoobrist kuni 31. märtsini tarbitud energia hinda kolmel viisil. Foto: unsplash

NB! Üldjuhul rakendub toetus automaatselt kodutarbija (sh korteriühistu) arvel novembris oktoobrikuu eest saadud arvelning kodutarbija toetuse saamiseks midagi lisaks tegema ei pea!  Kui tuleb esitada keskkonnainvesteeringute keskusele avaldus (vt allpool), siis saab seda teha novembris, kui oktoobrikuu arved on kätte saadud. 

Eelnõu kohaselt kompenseerib riik kodutarbijatele 1. oktoobrist kuni 31. märtsini tarbitud energia hinda kolmel viisil.

1.Elektri kodutarbijale kompenseeritakse kuu keskmisest käibemaksuta elektrienergia hinnast, mis ületab 80 eurot megavatt-tunni (MWh) kohta, kuni 50 eurot/MWh. Näiteks kui tarbija ostab elektrienergiat hinnaga 150 eurot/MWh, siis kompensatsiooni abil oleks tarbija poolt makstav hind 100 eurot/MWh.

2.Gaasi kodutarbijale kompenseerib riik 80 protsenti kuu keskmise gaasihinna sellest osast, mis ületab käibemaksuta 80 eurot/MWh. Seejuures kompenseeritakse maksimaalselt kuni 2,6 MWh tarbimist, mis on keskmise eramu kuine gaasitarbimine. Näiteks kui kuu jooksul kulus tarbijal gaasile keskmiselt 230 eurot/MWh (käibemaksuta) tarbimismahu 2,6 MWh juures, siis pärast kompensatsiooni rakendumist kujuneks tarbija makstavaks hinnaks 110 eurot/MWh.

3.Kaugkütte kodutarbijale kompenseeritakse sarnaselt gaasile 80 eurot/MWh (käibemaksuta) hinda ületav soojuse kulu 80 protsendi ulatuses. Näiteks kui kaugküttevõrgu kaudu jaotatud soojuse hind on 97,15 eurot/MWh, väheneb see tarbija jaoks tasemeni 83,4 eurot/MWh.

Üldjuhul rakendub toetus kodutarbija arvel automaatselt. Elektri-, gaasimüüjale või kaugkütte võrguettevõtte alandab vastavalt määrusele kodutarbija või korteriühistu arvet ja toob vastava soodustuse ka arvel välja. See tähendab, et nt kui lepingu on sõlminud müüjaga korteriühistu siis korteriühistu liige enam eraldi avaldust esitama ei pea! Korteriomanik peaks esmalt pöörduma arvega seotud küsimuste korral korteriühistu poole. Eraldi avaldust ei pea esitama ka eraisikud kellel on sõlmitud müüjaga leping. Siinkohal palume automaatse kompensatsiooni saamiseks oma lepingud üle vaadata ja eraldi tarbimiskohtadele vormistada  võimalusel eraldi lepingud kodutarbijatele või korteriühistutele (kaasomandid, ridaelamud, äriühingud jms).

Juhul, kui lepingud on sõlmitud läbi äriühingu, mittetulundusühistu või ühistu (va korteriühistu), on vajadusel võimalik taotlus esitada keskkonnainvesteeringute keskusele. Taotluse esitab üldjuhul isik/ühistu/ettevõte, kes omab müüjaga lepingut ja taotlus esitatakse pärast vastava kuu arve laekumist müüjalt, s.t esimene avaldus esitatakse seega novembris.

Avalduse vorm ja juhendid lisatakse KIKi kodulehele peale määruse jõustumist, samuti lisatakse KIKi kodulehele kogu info taotlemise kohta.  

Küsi nõu!

  Esita küsimus

Saada vihje

Hea lugeja, meie eesmärk on teha just sellist ajakirja, nagu sulle meeldib. Pane kirja soovitud teemad ning dokumendivormid, mida tahaksid siit leida. Tehkem koostööd!
430824810 430800019636154 7356040320163199917 n255