Haridus- ja teadusministeeriumi asekantsler Renno Veinthal märkis, et ettevõtted ja avaliku sektori asutused peaksid oskama teadustulemusi paremini rakendada ning õppe- ja teadustöösse tuleb kaasata rohkem praktikuid.
„Ideed ja teadmised liiguvad kõige tõhusamalt inimeste vahetu suhtluse kaudu ja seepärast on oluline soodustada inimeste tööalast liikumist. Toetades sektoritevahelist mobiilsust, pakume teadlastele laiemat karjääriperspektiivi ning kõrgkoolidele võimalust kaasata õppe- ja teadustöösse rohkem spetsialiste erasektorist,“ ütles Veinthal.
Uus võimalus ettevõtetele ja asutustele
Riigi tugiteenuste keskuse teenusekoordinaatori Tea Tassa sõnul on tegemist „Sektoritevahelise mobiilsuse toetamise“ meetme teise taotlusvooruga 2021–2027 perioodil, mis ühtlasi on järg 2014–2020 perioodil rahastatud „Sektoritevahelise mobiilsuse toetamise“ meetmele.
„Toetust saavad taotleda kõik Eestis registreeritud eraõiguslikud juriidilised isikud. Taotlusi saavad esitada ka avaliku sektori asutused, mis on kantud riigiasutuste või kohaliku omavalitsuse asutuste registrisse,“ ütles RTK teenusekoordinator Tea Tassa.
„Olenevalt toetatavast tegevusest võivad taotlejateks olla Eesti era- ja avaliku sektori asutused, positiivselt evalveeritud eraõiguslikud teadus- ja arendusasutused ning tehnoloogia arenduskeskused. Samuti saavad toetust taotleda positiivselt evalveeritud riigi- ja avalik-õiguslikud teadus- ja arendusasutused, ülikoolid ning positiivselt akrediteeritud riigi rakenduskõrgkoolid,“ selgitas Tassa.
Eelmisel rahastusperioodil katsetati sektoritevahelise mobiilsuse toetamist, soodustades teadlase palkamist ettevõttesse tegema rakendusuuringut või tootearendust. Euroopa Liidu käimasoleval toetuseperioodil avanenud sektoritevahelise mobiilsuse meetmega toetatakse lisaks teadlase kaasamisele ka tippspetsialisti kaasamist, viimaks läbi õppe-, teadus- või arendustegevust positiivselt evalveeritud teadus- arendusasutustes ja akrediteeritud kõrgkoolides. Lisaks on võimalik asutustel taotleda toetust teadmussiirdedoktorandi palkamiseks.
Toetuse omafinantseering jääb vahemikku 15–30 protsenti
Toetusmeetme kogumaht kuni 2029. aasta lõpuni on ligi 29,5 miljonit, millest ligi 20,5 miljonit eurot moodustab Euroopa Liidu toetus. Taotleja omafinantseering on vahemikus 15–30 protsenti. Toetuse taotlemine toimub avatud taotlusvooru raames. Toetust saab taotleda struktuuritoetuse infosüsteemi kaudu.
Teise taotlusvooru infopäev toimub kolmapäeval, 12. veebruaril kl 14–16 Teamsis. Rohkem infot infopäeva ja taotlemise tingimuste kohta leiate meetme kodulehel: https://www.rtk.ee/sekmo.
Eesti Teadusagentuur ja Ettevõtluse ja Innovatsiooni Sihtasutus pakuvad võimalikele taotlejaile nõustamist teadus- ja arendustegevuse sisu ja intellektuaalomandi küsimustes, toetavad taotlejate ja teadlaste/tippspetsialistide kokkuviimist ning aitavad vajadusel vahendada läbirääkimisi koostööprojektide loomisel.
Meetme rakendusasutus on haridus- ja teadusministeerium, taotlusvooru korraldab ja projekte aitab rakendusüksusena ellu viia Riigi Tugiteenuste Keskus.