10.06.2020 Kolmapäev

Väikeelamute rekonstrueerimistoetuse maht kahekordistus

Väikeelamute omanikele avanes võimalus saada suuremahulistele rekonstrueerimistöödele toetust varasemast enam kui kaks korda suuremas mahus. 

Positiivse taotluse esitanud elamu- või suvilaomanik peab rekonstrueerimistööd lõpule viima 12 kuu jooksul.
Positiivse taotluse esitanud elamu- või suvilaomanik peab rekonstrueerimistööd lõpule viima 12 kuu jooksul. Foto: pixabay

Muutusid Kredexi väikeelamute rekonstrueerimistoetuse tingimused, millest tulenevalt saavad eramute omanikud taotleda hoonete terviklikuks kordategemiseks toetust väljaspool suuremaid asulaid kuni 50 protsenti tööde maksumusest või maksimaalselt 50 000 eurot.

„Tänu valitsuse eraldatud lisavahenditele pakub Kredex väikeelamute rekonstrueerimistoetust varasemate aastatega võrreldes enam kui kaks korda suuremas mahus,“ lausus Kredexi juhatuse esimees Lehar Kütt.

Maksimaalne toetussumma on kasvanud eelmiste aastate 15 000 eurolt sõltuvalt piirkonnast 30-50 protsendini ehituse kogumaksumusest või maksimaalselt 30 000-50 000 euroni.

Kokku on väikeelamute rekonstrueerimistoetuse tänavune otsustatav maht üle 3,3 miljoni euro, millest kaks miljonit eurot eraldas valitsus tänavuse lisaeelarvega.

Kredexi eluaseme- ja energiatõhususe osakonna juhi Triin Reinsalu sõnul sõltub toetuse suurus eelkõige tehtavate tööde mahust ja eelarvest ning osaliselt ka hoone asukohast – Tallinnas ja Tartus on väikeelamu tervikliku rekonstrueerimise maksimumtoetus 30 protsenti või kuni 30 000 eurot, ümbritsevates Harjumaa ja Tartumaa valdades kuni 40 protsenti või kuni 40 000 eurot ning mujal Eestis kuni 50 protsenti või kuni 50 000 eurot.

„Rekonstrueerimistoetust on võimalik taotleda ka suvila või aiamaja energiatõhususe tõstmiseks ja üksikelamuks ümberehituseks – seda kuni 30 protsenti tööde maksumusest või maksimaalselt kuni 30 000 eurot elamu kohta,“ lisas Reinsalu. „Võimalik on taotleda ka hoone osalise renoveerimise toetust kuni 30 protsenti või 20 000 eurot tööde maksumusest.“

Tänavune väikeelamute rekonstrueerimistoetus laiendab märkimisväärselt ka meetmele kvalifitseeruvate hoonete ringi. Toetust saab taotleda enne 2000. aastat kasutusse võetud üksikelamu, ridaelamu või kaksikelamu sektsiooni, kahe korteriga elamu või ridaelamu, samuti suvila või aiamaja rekonstrueerimiseks.

Abikõlblike tööde hulgas on maja soojustamine, küttesüsteemide uuendamine, taastuvenergiaallikaid kasutavate seadmete kasutuselevõtt ning muud tööd, mis aitavad kaasa hoone energiatarbe vähenemisele. Toetus laieneb ka energiatõhususe suurendamisele suunatud rekonstrueerimisprojekti maksumusele. 

Majandus- ja kommunikatsiooniministeeriumi ehituse asekantsleri Jüri Rassi sõnul on toetatavate majade ringi laiendamine oluline samm. „Kodumajapidamiste energiatarve moodustab 40 protsenti kogu riigi energiabilansist. Elamute energiakasutuse kokkuhoiu potentsiaal on väga suur ja sellega saab vähendada nii eluasemekulusid kui ka parandada leibkondade toimetulekut. Rekonstrueerimine aitab jõuda ka kvaliteetsema ja tervist ning kliimat säästva elukeskkonnani, mistõttu peame leidma võimalikult efektiivseid viise, kuidas hooneid korda teha. Ka üheksakümnendate aastate lõpul ehitatud väikeelamute hulgas on neid, mille puhul saab üht-teist ära teha, et hoone oleks energiatõhusam, ilusam ja ka ohutum.“

Positiivse taotluse esitanud elamu- või suvilaomanik peab rekonstrueerimistööd lõpule viima 12 kuu jooksul. Uuenenud tingimustel saab Kredex toetuse otsuseid teha 2020. aasta lõpuni.

Alates 2016. aastast on väikeelamute rekonstrueerimistoetust kasutatud ligi 800 hoone energiatõhususe tõstmiseks. 

Küsi nõu!

  Esita küsimus

Saada vihje

Hea lugeja, meie eesmärk on teha just sellist ajakirja, nagu sulle meeldib. Pane kirja soovitud teemad ning dokumendivormid, mida tahaksid siit leida. Tehkem koostööd!
430824810 430800019636154 7356040320163199917 n255