Täna Sotsiaalministeeriumis tutvustatud kogumikust „Töövaldkonna areng 2010-2011“ nähtub, et 2011. aastal hakkas Eestis tänu positiivsele majanduskasvule tööga hõivatute arv tõusma ning töötus langema Euroopa Liidu kiireimas tempos.
Sotsiaalminister Hanno Pevkur ütles kogumikku tutvustades, et euro ühinemise positiivne mõju majandusele, ekspordi ja muude majandusnäitajate oluline paranemine tõi endaga kaasa ka olulise tööhõive kasvu ning töötuse languse eelmisel aastal. „Väga positiivset mõju töötuse vähendamisele avaldasid ka edukad tööturumeetmed nagu näiteks palgatoetus, tööturukoolitused, tööpraktika jms. Küll vajavad lähiaastaid silmas pidades erilist tähelepanu pika¬ajaline töötus ning eriti ülipikaajaline töötus ja noored. Seetõttu on ka Tööhõiveprogrammis 2012-2013 erilist tähelepanu pööratud just pikaajalistele töötutele ning neile vajalike teenuste pakkumisele, näitena võib tuua individuaalse töölerakendamise teenuse, nõustamisteenuse töölesaamise takistuste kõrvaldamiseks ja töövalmidust toetavad tegevused,“ lisas Pevkur.
Uuringust pikema ülevaate teinud Sotsiaalministeeriumi tööpoliitika info ja analüüsi osakonna analüütik Liina Malk ütles esitlusel, et üleilmse majanduskriisi mõju Eesti tööturule oli raske ning 2010. aasta jääb ajalukku kui kõige kõrgema tööpuudusega ja madalaima tööhõivega aasta. „Seevastu 2011. aastat võib nimetada kriisist taastumise aastaks, mil tänu positiivsele majanduskasvule hakkas hõivatute arv kiires tempos tõusma ning töötus langema. Kui veel 2010. aastal Eesti ja ka teiste Balti riikide tööturunäitajad halvenesid märksa kiiremas tempos kui enamikus teistes Euroopa Liidu riikides, siis 2011. aastal võis täheldada vastupidiseid trende – hõive kasv ja töötuse langus olid Eestis kõige kiirem kogu Euroopa Liidus,“ lisas ta. „Hakkasid taastuma kriisi ajal kadunud töökohad, töötus langes ja hõive kasvas prognoositust kiiremas tempos. Hõivatute arv kasvas aastaga ca 38 000 võrra ning töötute arv langes ca 29 000 võrra,“ rääkis Malk.
Statistikaameti tööjõu-uuringu andmetel oli 2011. aastal Eestis 15–74-aastaste seas hõivatuid 609 100 ja töötuid 86 800. Aasta keskmiseks hõivemääraks kujunes 70,1% ning töötuse määraks 12,5%. Võrreldes 2010. aastaga kasvas tööhõive määr 3,7 protsendipunkti võrra ning töötuse määr langes 4,4 protsendipunkti võrra.