Sellel aastal on statistikaameti andmetel suurenenud töötus kõige enam noorte ehk 15–24-aastaste hulgas. Kasvanud on ka nende inimeste arv, kes on olnud töötud aasta või kauem. Samas toob Eesti Pank välja, et majanduslanguse pidurdumisega on näha positiivseid märke tööjõunõudluses, kuigi andmed veel tööhõive kasvu ei näita.
„Kuigi majanduskasv on pidurdunud, püsivad hinnad endiselt kõrgel, mis muudab inimesed sissetuleku kaotuse korral rohkem haavatavaks,” ütles Citadele jaepanganduse juht Marina Hakiainen. „Samuti seisab ees küttehooaeg, mil eluasemekulud on tavapärasest kõrgemad.” Citadele panga selleaastase uuringu järgi arvab kolmandik inimestest, et nende küttekulud võivad tõusta rohkem kui 10 protsenti.
Parim aeg end kindlustada on enne, kui töökaotuse oht ilmneb
Hakiaineni sõnul ongi kõige parem aeg end kindlustada siis, kui töökaotuse ohtu veel ei paista. „Töökaotuse põhjuseks ei pruugi alati olla koondamine või lahtilaskmine, vaid ka näiteks õnnetus, mille puhul inimene jääb ajutiselt töövõimetuks. Nagu õnnetuste puhul ikka, arvame tihtipeale, et need ei juhtu meiega ning seetõttu ei valmistu ka ootamatusteks,” nentis Hakiainen.
Inimene võib ajutiselt töövõimetuks jääda nii haiguse kui ka õnnetuse tagajärjel. Näiteks toimus Tööinspektsiooni andmetel 2023. aastal 3296 tööõnnetust, mis tähendab, et iga päev juhtub töökohtadel keskmiselt kaheksa tööõnnetust. Tegemist on registreeritud õnnetustega ning tegelik arv võib olla veelgi kõrgem.
Hakiainen jagab soovitusi, mida teha veel tööl olles, et ootamatuste korral ei tuleks jõuliselt rihma pingutada.
Meelerahufondi tähtsust ei tohiks alahinnata. Sobiva töökoha leidmine võib võtta oodatust kauem aega. Alati ei ole võimalik kohe tööle asuda ning esimese palga saamiseks tuleb mõnda aega tööd teha. Rusikareegel on, et meelerahufond võiks katta vähemalt kuue kuu kulutused. Täpsemad summad sõltuvad aga iga inimeste vajadustest ja rahalistest kohustustest, samuti ülalpeetavate arvust ning investeerimisportfelli olemasolust.
Mitmekesista sissetulekuid. Mitme sissetuleku korral ei mõju neist ühe kadumine sinu rahakotile nii laastavalt. Loomulikult tasub kindlasti investeerida, mis aitab luua passiivset sissetulekut. Sissetulekute mitmekesistamiseks saab ära kasutada ka oma seniseid tugevaid külgi ja oskusi, olgu nendeks siis näiteks puutöö, maalimine, ehitamine või hoopiski koristamine.
Lisaviisid säästmiseks. Iga mõne aja tagant tasub vaadata kriitilise pilguga üle oma kulutused ja mõelda, kust on võimalik kokku hoida: on selleks siis meelelahutus, iluteenused või mõni muu segment. Viimastel kuudel on euribor langenud, mistõttu vähenevad ka paljude laenumaksed. Ülejäänud raha võib suunata näiteks meelerahufondi.
Kindlusta end ootamatuste eest. On erinevaid kindlustustooteid, mis aitavad hoida töötuna oma senist elukvaliteeti. Näiteks aitab Citadele maksete kindlustus katta eluaseme, lasteaia, aga ka trenni ning Netflixi kulusid. See võimaldab töötuks jäädes vältida kohest kulude kärpimist ning keskenduda rahulikumalt tööotsingutele, teades, et lisatoetus on olemas.
Arenda ennast. Kasuta võimalust ja arenda end, olgu siis tööandja pakutavate koolituste kaudu või iseseisvalt õppides. Uue ameti või eriala omandamine avardab oluliselt tööle kandideerimise võimalusi. Alati ei pea siiski püüdlema nii suure eesmärgi poole – ka ühe konkreetse oskuse täiendamine võib avada uusi uksi ja pakkuda värskeid võimalusi.