Põhjus endine – amet ei ole rahul maksupoliitika ettekirjutiste järgimisega ehk endiselt leidub arvukalt spordiklubisid, kes täies mahus või osaliselt mängijatele stipendiumi maksavad.
Amet on viimase kahe nädala jooksul palunud mitmel spordiklubil, kelle kontrollimisel ei jäädud rahule, esitada lisaks valdavalt ühe konkreetse kuu väljavõtted. Kuna menetlus käib, pole maksuametil õigus konkreetseid näiteid tuua.
Küll kiidavad maksuameti esindajad jalgpalliklubisid, mis kõik järgivad ettekirjutusi ühtmoodi. Korvpallis ja võrkpallis aga ühed maksavad, teised maksavad osaliselt, kolmandad ei maksa üldse.
Üks nõudmiste eiraja on Tallinna tehnikaülikooli korvpalliklubi, mille juht Heino Lill ei näe selles probleemi. "Meie meeskonnas mängivad kõik stipendiumidega – tegemist on üliõpilastega, kelle põhitöö on õppimine. Võrkpalliklubis on kaks mängijat palgalepinguga, ülejäänud samuti stipendiumi alusel," ütleb Lill kinnitades, et teistmoodi polegi võimalik ülikoolides tippsporti teha.
Tallinna Ülikool/Kalevi korvpallimeeskonnas on kõik mängijad palgalised, kinnitab klubi juht Kalle Klandorf. Ometi palus maksuamet ka tema hiljuti jutuajamisele. "Nüüd nõutakse näiteks leegionäride elamiskuludelt erisoodustusmaksu. Praegu elab neli meie mängijat hotellis, sest see on üürikorterist odavam. Selleks kulub mul iga kuu 1200 eurot. Erisoodustusmaksuga lisanduks sinna iga kuu 950 eurot. Seda raha ei oleks küll kuskilt võtta!," ütles Klandorf.
Maksu- ja tolliamet teatas veebruaris, et spordiklubides töötasu saavate isikute arv mullu kasvanud 27 protsenti. Suurim töötajate arvu kasv on olnud jalgapalliklubides ja madalaim võrkpalliklubides, kus see on olnud vastavalt 71 ja 2 protsenti.
Maksuamet on kahtlustanud mitu aastat spordiklubisid varjatud töötasude maksmises, kuna paljud tulumaksusoodustusega mittetulundusühingute ja sihtasutuste nimekirja liikmed maksavad stipendiumide nime all hoopis töötasusid.