„Huvide deklaratsioonide esitamine on üks avaliku kontrolli vahendeid ametiisikute üle ning aitab maandada korruptsiooniriske. Seega kutsun kõiki ametiisikuid täitma neile pandud kohustust. Seda, kas inimesel on kohustus deklaratsioon esitada, saab ta kontrollida e-maksuametist,“ ütles justiitsminister Raivo Aeg.
Huvide deklaratsioonide registrisse oli 2019. aasta juunis kantud 5287 ametikohta, kelle huvide deklareerimise tähtaeg oli kas 31. mai või varasem. Nendest 4105 (78%) esitas oma deklaratsiooni tähtaegselt; 106 (2%) esitas deklaratsiooni mõnepäevase hilinemisega ning 1076 (20%) ametikohal oli deklaratsioon 3. juuni 2019 kuupäeva seisuga esitamata. Viimasest enamuse (85%) moodustasid kohalike omavalitsuste ametikohad.
Huvide deklaratsiooni peavad seaduse järgi esitama president, riigikogu liige, valitsuse liige, kohtunik, riigikontrolör, õiguskantsler, Eesti Panga juhtorgani liige, presidendi kantselei direktor, riigikogu kantselei direktor, valitsusasutuse juht, ministeeriumi kantsler ja riigikantselei direktor. Kohalike omavalitsuste ametiisikutest peavad deklaratsiooni esitama vähemalt kohaliku omavalitsuse volikogu liige, valla- või linnavalitsuse liige, osavalla või linnaosa vanem, valla või linna ametiasutuse juht.
Deklaratsiooni mõjuva põhjuseta tähtajaks esitamata jätmine on keelatud. Samuti ei tohi deklaratsioonis esitada valeandmeid ning varjata informatsiooni, mis on oluline korruptsiooniohu hindamiseks.
E-maksuametis tuleb end identifitseerida eraisikuna ning seejärel valida aruannete alt „Huvide deklaratsioon“.