Mullune töökeskkonna ülevaade näitab tööõnnetuse arvu kasvu
Kõige rohkem on kasvanud raskete tööõnnetuste arv. 2010. aastal toimus 715 rasket tööõnnetust, mis on 118 võrra rohkem kui aastal 2009. Kergeid tööõnnetusi juhtus 2481 korral, mis on 6,8% enam, kui 2009. aastal. Kuigi surmaga lõppenud tööõnnetuste arv on vähenenud 10,5%, juhtus eelmisel aastal siiski 17 seesugust juhtumit (2009. aastal 19), millest kuus toimus välismaal.
„Tööõnnetuste arvu kasv on ilmselt seotud majanduslanguse lõppemisega. Töömahud enam ei vähenenud vaid hakkasid kasvama, millega suurenes ka töö intensiivsus, sest üldjuhul tehti rohkem tööd sama arvu töötajatega,” kommenteerib tõusutrendi Tööinspektsiooni töökeskkonna osakonna juhataja Rein Reisberg.
Reisberg toob välja ka tõsiasja, et raskeid tööõnnetusi juhtus möödunud aastal varasemast enam libedusega kukkumise ning liiklusavariide tõttu. „Üldiselt on kõige sagedasemateks tööõnnetuste põhjusteks kontrolli kaotamine masina, transpordivahendi või käsitööriista üle ja inimese kukkumine libastumise või komistamise tagajärjel,” täpsustab Reisberg.
Töötervishoiu ja tööohutuse järelevalve käigus külastasid tööinspektorid 2010.aastal 3718 ettevõtet. Lisaks kogu töökeskkonda hõlmavatele töökeskkonna kontrollidele viidi läbi ka 1338 sihtkontrolli.
Kõige sagedamini hinnati ettevõtetes halvaks või pigem halvaks töötajate väljaõpet ja juhendamist, seda ligi pooltes hinnatud ettevõtetes. Sarnaselt varasematele aastatele puudub jätkuvalt ligi pooltes hinnatud ettevõtetes ka töökeskkonnavolinik ja töökeskkonnaspetsialist või ei vasta nende tegevus nõuetele. Heaks või pigem heaks hinnati ettevõtetes tööaja korraldust, vibratsiooni ja tolmu mõju vähendamist tervisele, psühholoogiliste ohuteguritega tegelemist ja tööõnnetuste ning kutsehaiguste uurimise korraldust.
2010.a saabus Tööinspektsiooni teatis kutsehaigestumise diagnoosimisest 104 töötaja kohta, kellest igal teisel diagnoositi rohkem kui üks kutsehaigus. Peamiste diagnoosidena saab välja tuua jõu rakendamise ja ülepingutusega seotud pehmete kudede haigused ning karpaalkanali sündroom. „Füüsilise ülekoormusega seotud haigusi on võimalik vältida, kui mõeldakse eelnevalt läbi õige töökoha kujundus, valitakse ergonoomilised töövahendid ning korraldatakse tööpäev selliselt, on võimalik pidada tööpäevasiseseid puhkepause, et anda võimalus organismile taastumiseks. Ka töötajatelt ootaks tõsisemat mõtlemist oma tervisele. Koostöö tööandja ja töötajate vahel on ülioluline, et vältida füüsilist ülekoormust,” rõhutab Tööinspektsiooni töötervishoiu peaspetsialist Silja Soon.
Töövaidlusavalduste arv on võrreldes 2009.aastaga langenud 40% (2009.a 6371 avaldust, 2010.a 3803 avaldust). Seega on avalduste arv langenud samale tasemele kui kriisieelsel aastal 2008. Sagedamini esitati läbi töövaidluskomisjoni nõudeid töölepingu ülesütlemise vaidlustamiseks, töötamise ajal maksmata töötasude ning maksmata puhkusetasude saamiseks. „Töövaidluste arv on üks indikaatoreid, mis näitab olukorda majanduses. Kui majanduses on olukord keeruline, mõjutab see ka töösuhteid ja töövaidlused on kerged tekkima. Seda ilmestab 2009.aasta, kui majandus oli madalseisus ja töövaidluste arv oli kõikide aegade suurim. Kui 2010.aastal hakkas majanduses paremini minema, vähenes ka töövaidluste arv,” selgitab Tööinspektsiooni töösuhete osakonna juhataja Niina Siitam töövaidluste arvu vähenemist tervelt 40% võrra. Lisaks toob Siitam välja ka tõsiasja, et ilmselt on uus töölepingu seadus tänaseks saanud nii töötajatele kui ka tööandjatele selgemaks ning ka see aitab kaasa töövaidluste arvu vähenemisele.
Ametialade lõikes laekus avaldusi kõige rohkem ehitustöölistelt, autojuhtidelt, müüjatelt/klienditeenindajatelt, kokkadelt, projektijuhtidelt, raamatupidajatelt, koristajatelt, müügijuhtidelt. „Sageli võetakse just ehituses, transpordis, kaubanduses ja teeninduses tööle juhutöötajaid, kelle töösuhe kestab lühikest aega ja nende töölepingute sõlmimise või sealsete tingimuste täitmisega ei viitsita vaeva näha,” selgitab Niina Siitam.
Laialdast kasutamist leiavad kodanike poolt Tööinspektsiooni pakutavad nõustamisteenused. Juristide infotelefonile 640 6000 helistati 2010. aastal 59 140 korral ning õigusalasel nõustamisel käis 6669 kodanikku. Enim segadust tekitavateks teemadeks on töölepingu ülesütlemine, keskmise töötasu, puhkusetasu ja haigushüvitiste maksmine ning see, kuidas käituda juhul kui tööandja ei anna tööd, ei maksa töötasu õigeaegselt või ei maksa seda üldse.
Tööinspektsiooni poolt Euroopa Sotisaalfondi programmi „Tööga seotud terviseriskide vähendamine ja töösuhete kvaliteedi parandamine 2010-2014” raames läbiviidud teabepäevadel osales 1153 inimest ning koolituse töötervishoiuspetsialistidele ja väikeettevõtete juhtidele läbis 599 inimest.
„2010. aasta tulemused peegeldavad paljuski meie majanduselus toimunut. Tööinspektsiooni eesmärk on järelevalve ja teavitusega toetada tööelu kvaliteedi paranemist. Tööelu kvaliteedi kujundajad on aga tööelu osapooled ja minu hinnangul on selle paranemise eeltingimuseks tööandjate ja töötajate vastastikku lugupidavam ja parem koostöö. Enamus kohustusi ja vastutus on siin tööandjal aga ka töötajate huvi ja suurem teadlikkus oma õigustest ja kohustustest on selles protsessis olulised. ” rõhutab Tööinspektsiooni peadirektor Katrin Kaarma.
Tööinspektsiooni 2010. aasta töökeskkonna ülevaate täistekst on saadaval siin.