Majandusanalüütik Maris Lauri hinnangul peaksid ettevõtjad praeguses olukorras, kus tööjõudu napib, panustama pigem palgatõusule ja lootma, et tootearendus hakkab hiljem tagasi teenima.
Palgainfo Agentuur on koostamas kevadist palgauuringut, mis peaks aitama palgaootuseid ja tööturgu hinnata. Samasuguse uuringu viis Palgainfo Agentuur läbi ka mullu, vahendasid ERRi raadiouudised.
Praegu iseloomustavad olukorda tööjõuturul ühelt poolt kõrged ootused palgakasvule ja teiselt poolt tööjõu nappus - töötajate arv väheneb, sest lihtsamatele töökohtadele konkureeritakse pigem Soomes ja teatud sektorites nagu infotehnoloogia on vaja kõrgemalt kvalifitseeritud tööjõudu.
Maris Lauri tõdes, et tööandjad peavad nüüd mõtlema, kuidas palgaootustele vastata.
"Mul on tunne, et väga paljud ettevõtjad on leidnud, et tasub mõelda tuleviku peale. Tööjõud ilmselt odavamaks ei lähe, juurde seda eriti ei tule ning nii tulebki mõelda uute tehnoloogiate ja toodete peale ning siis saab lubada ka kõrgemat palka. Aga praegu on olukord selline, et palka tuleb väga paljudel juhtudel enne tõsta ja loota, et need parendused ja uuendused, mis tehakse tootmisesse, hakkavad tagasi teenima," rääkis Lauri.
Kriisieelset palgakasvu ei tasu loota
Kaubandus-Tööstuskoja tegevdirektor Mait Palts ütles, et palgatõus kindlasti tuleb, aga oodata ei tasu sellist palgakasvu, nagu see oli enne majanduskriisi, näiteks 2007. aastal.
Palts tõdes, et seda, millistes sektorites palk võiks tõusta, on keeruline öelda. "Eks sellele peaks osaliselt andma vastuse kevad-suvine palgainfo küsitlus, aga kahtlemata nendes sektorites, kus töökäsi täna puudu on."
"Räägime IT-sektorist või tõenäoliselt ka teenindavast sektorist. Näiteks hotellid ja restoranid kurdavad, et head töötajat on keeruline leida ja sellises olukorras on paratamatu, et kasvavad ka töötasud. Loomulikult võib see eeldada, et mingil määral võivad kasvada ka samade teenuste hinnad, aga eks need käivad paratamatult teineteisega kaasas," lisas Palts.
Rahandusministeerium on oma kevadprognoosis hinnanud tänavuseks palga reaalkasvuks 2,5%, tuleval aastal suureneb see veel protsendi võrra. Lauri hinnangul võib palgatõus tulla isegi suurem, kui ministeerium ennustab.
"Kui nemad tegid prognoosi, siis ettevõtjad veel väga palju kahtlesid palga tõstmises, aga praeguseks on olukord kõvasti muutunud. Enamus arvab, et peaks palku tõstma," märkis Lauri.