Tööturuküsitluse tulemused näitavad, et parema palga pärast on enamik töötajaid valmis tööd vahetama – vaid 9 protsenti töötajatest jätab palgatõus külmaks ehk see ei ajenda neid töökohta vahetama, teatasid küsitluse korraldajad.
Tööotsijate palgaootused on viimaste aastate jooksul hüppeliselt kerkinud ja viinud palgasurve 34 protsendini ehk keskmiselt soovitakse tööd vahetades teenida 678 eurot kõrgemat palka. "Küsitluses osalenud töötajate palgad on 2019. aastaga võrreldes 20 protsenti tõusnud, kuid palgaootused töökoha vahetamisel on liikunud eest ära, kerkides samal ajal tervelt 33 protsenti. See tähendab, et palgasurve on värbamisel märgatavalt kasvanud," selgitas CVKeskus.ee värbamisosakonna juht Grete Adler.
Adler lisas, et hüpe palgaootustes on mõistetav, sest toimetulekuks kulub töötajatel täna märgatavalt rohkem raha ning töökohavahetus on tihtipeale hea võimalus palgatõusust osa saada.
Sealjuures on palgasurve suurim, 43 protsenti, organisatsioonide juhtide puhul, kes sooviksid töökoha vahetamisel 1303 eurot rohkem palka. Järgnevad mootorsõidukite ja liikurmasinate juhid 768 euroga ja tippspetsialistid 900 euroga ehk vastavalt palgasurvega suuruses 38 protsenti ja 36 protsenti. Madalaim on palgasurve 24 protsendiga projektijuhina, 25 protsendiga kontoriametnikuna ja 26 protsendiga osakonna või üksuse juhina tööd otsivate inimeste seas.
Palgainfo Agentuuri juht Kadri Seeder tõi uuringust esile, et palgasurveindeks on osades ametirühmades viimase aastaga ka vähenenud. "Näiteks seadme- ja masinaoperaatoritest tööotsijate seas on palgasurve töökoha vahetamisel täna viis protsendipunkti madalam kui aasta varem, sest palgaootused ei ole selles ametirühmas nii kiirelt üles liikunud. Ka tehnikute ja klienditeenindajate seas on palgasurve aastaga kahe protsendipunkti võrra vähenenud," märkis Seeder.
Palgainfo Agentuur ja tööportaal CVKeskus.ee korraldavad üle-eestilist tööturu- ja palgauuringut kaks korda aastas. Käesolevas uuringus küsitleti üle 9200 tööandja ja töövõtja.