20.10.2020 Teisipäev

Ainulaadne projekt aitab insuldi saanud inimestel paremini taastuda

Tagamaks insuldi saanud inimesele just tema seisukohalt parim taastumisperiood ja kiireim naasmine koju, alustasid Lääne-Tallinna Keskhaigla (LTKH) ja viis Tallinna linnaosa ühiselt ainulaadset pilootprojekti „Katkematu raviteekonna loomine insuldi läbi teinud inimestele“ - projekti rahastab Eesti Haigekassa.

LTKH pilootprojekt annab praktilise kogemuse, kuidas insuldipatsiendi puhul meditsiini- ja sotsiaalsüsteemi paremini ühitada.
LTKH pilootprojekt annab praktilise kogemuse, kuidas insuldipatsiendi puhul meditsiini- ja sotsiaalsüsteemi paremini ühitada. Foto: pixabay

LTKH närvihaiguste kliiniku juhataja ja insuldiprojekti kliiniline juht doktor Katrin Gross-Paju selgitas, et insuldi põhjustatud ajukahjustuse tõttu vajab inimene vastavalt sümptomitele ja nende raskusele väga erinevat abi.

Pärast üldseisundi stabiliseerumist on esmatähtis alustada taastusraviga, sest insuldi tagajärjel võib olla tekkinud jäsemete nõrkus või halvatus, samuti kõnehäire ja teised toimetulekut raskendavad häired. Kuid lisaks raviteenustele vajab insuldist taastuv inimene ka mitmesugust sotsiaalset abi ja tuge igapäevastes tegevustes,

märkis ta.

LTKH insuldiprojekti juht Helin Pevkur ütles, et kuna insult toob kaasa suured muutused inimese toimetulekus, on insuldi saanud inimene ja tema lähedased enamasti küsimuse ees, mis edasi saab ja kuhu abisaamiseks pöörduda.

„Seades esikohale insuldist taastuva inimese vajadused, pidasime oluliseks kohe raviteekonna alguses kaasata igale patsiendile toeks insuldikoordinaatori, kelleks on vastavalt patsiendi elukohale tema linnaosa sotsiaaltöötaja,“ lisas Pevkur.

Insuldikoordinaator on oluline osa insuldimeeskonnast. Ta teab, millised on insuldi läbi teinud inimese meditsiinilised vajadused, ning samas on tal teadmised vajalike sotsiaalteenuste kohta.

Olles linnaosa sotsiaalhoolekande osakonna töötaja, planeerib ta sotsiaalhoolekandega seotud abi ning nõustab ja suunab nii patsienti kui ka tema lähedasi. Selle tulemusena saab teha väga operatiivselt vajalikud muudatused inimeste kodudes ning kaasata vajalikud teenused. See võimaldab rohkematel patsientidel jätkata elu haiglate ja hooldusasutuste asemel kodus.

Insuldimeeskonda kaasatakse ka patsiendi perearst ja pereõde, kelle jälgimisele haiglaravilt koju naasnud patsient jääb. Perearstiga lepitakse varakult kokku visiit ühe kuu möödudes, et kontrollida tähtsamaid tervisenäitajaid ja anda täiendavaid soovitusi korduvinsuldi ennetamiseks.

Linnaosadest on LTKH koostööpartneriteks Põhja-Tallinn, Kristiine, Mustamäe, Haabersti ja Nõmme. Insuldipatsientide kaasamine projekti algas septembris, projekt kestab kuni 2021. aasta lõpuni ja seda rahastab Eesti Haigekassa.

LTKH pilootprojekt annab praktilise kogemuse, kuidas insuldipatsiendi puhul meditsiini- ja sotsiaalsüsteemi paremini ühitada, ning annab võimaluse rakendada sama lahendust edaspidi ka mujal Eestis.

Küsi nõu!

  Esita küsimus

Saada vihje

Hea lugeja, meie eesmärk on teha just sellist ajakirja, nagu sulle meeldib. Pane kirja soovitud teemad ning dokumendivormid, mida tahaksid siit leida. Tehkem koostööd!
430824810 430800019636154 7356040320163199917 n255