CO2 kvoodi hind on politiseerituse tõttu ennustamatu
Eesti Energia juhi Hando Sutteri sõnul on süsihappegaasi (CO2) kvoodi hinna väljavaadet keeruline ennustada, kuna turg on poliitiliselt mõjutatud.
Eesti Energia juht Hando SutterFoto: SCANPIX
"Hind kujuneb turul ja iga turgu peaks olema võimalik prognoosida, aga sellel turul on nii nõudlus kui ka pakkumine poliitiselt väga mõjutatavad," ütles Sutter ja möönis, et see pole isegi mitte miljoni dollari, vaid õnnemängu küsimus.
"Meil on ametisse astunud värske Euroopa Parlament ja uus Euroopa Komisjon saab paika – kas siin poliitilised muudatused tekivad, seda saame näha. Kindlasti mõjutab nii kõrge CO2 kvoodi hind energiahinda tarbijatele ja tööstusettevõtetele kogu Euroopas," lisas riigifirma juht ja lisas, et nüüd on küsimus selles, kuidas poliitikud sellele reageerivad.
"Kas see kliimaambitsioon on nii suur, et on tahe seda hinda üles lüüa? Need on need küsimused ja ma arvan, et sellele ei oska mitte keegi vastata," rääkis Sutter.
Teisipäeval tõusis CO2 kvoodi hind 1,02 protsenti 28,8 euroni tonni eest. Poolteise aastaga on hind tõusnud enam kui neli korda, mis on löögi alla seadnud süsinikumahuka põlevkivielektri konkurentsivõime.
Juuli keskel pöördus riigikontrolör Janar Holm majandus- ja kommunikatsiooniministri Taavi Aasa poole seoses asjaoluga, et riik plaanib miljardi euro ulatuses investeeringuid põlevkiviõli tootmisesse, kuid Euroopa Liidu kliimapoliitika tõttu ei pruugi õli tootmine ja rafineerimine tulevikus kasumlik olla.
Riigikontroll on läbi aastate korduvalt juhtinud tähelepanu vajadusele arvestada fossiilkütustesse investeeringute tegemisel võimalikke majanduslikke riske, mis tulenevad Euroopa Liidu (EL) järjest ambitsioonikamast kliimapoliitikast.
Euroopa Komisjoni eesmärk on, et võrreldes ühiku praeguse hinnaga 25 eurot tonni kohta tõuseks hind aastaks 2030 veelgi. Möödunud aasta lõpus avaldatud analüüsis viidatakse, et kui eeldada kasvuhoonegaaside 80 protsendi võrra vähendamise stsenaariumi rakendamist, kasvab ühiku hind 2050. aastaks 250 euroni tonni kohta. Süsinikuneutraalse majanduse stsenaariumi kohaselt oleks kvoodi hind 350 eurot.
Hea lugeja, meie eesmärk on teha just sellist ajakirja, nagu sulle meeldib. Pane kirja soovitud teemad ning dokumendivormid, mida tahaksid siit leida. Tehkem koostööd!
MRPeasy on lihtsasti kasutatav ERP/MRP tarkvara väiketootjatele ja hulgikauplejatele (10-200 töötajat). Müük, ostud, ladu, tootmine, raamatupidamine – kõik ühes kohas!
Lahendab kompleksselt juhtimise arvestuse ja operatiivse arvestuse ülesanded, analüüsi- ning planeerimisülesanded, automatiseerib kaubandus-, finants- ja laooperatsioone.
ERP programmi Monitor tootmisettevõtetele. Monitor sobib kõige rohkem ettevõtetele, kes vajavad täielikku ERP süsteemi, mis sisaldab kõiki tööstusettevõttele vajalikke mooduleid.
TAAVI Majandustarkvara on Eesti turul olnud juba üle 20 aasta, mille jooksul on kasutajate arv kasvanud üle 1500. Tarkvara on mõeldud igasuguses suuruses ettevõtetele.
KMD INF ja firmaautode käibemaks majandustarkvaras TAAVI Finants. Taavi Tarkvara on alati kaasas käinud pidevalt muutuva seadusandlusega ning viinud oma programmidesse sisse kõik muudatused.
Taavi Tarkvara on käinud kaasas kõigi viimaste aastate uuendustega palgaarvestuses ja suudab automaatselt hallata kogu töötasude arvestamise keerulist valdkonda.
Suno365 on mugav teenus, mis on kiirelt kasutusele võetav, alati ajakohane ning kergelt ühenduv ka kolmandate osapoolte lahendusega. Hea valik nii tänasesse päeva, kui tulevikku.
Excellent pakub spetsiaalselt Eesti turu jaoks kohandatud Books 8 ja Standard ERP pilvepõhiseid äritarkvara lahendusi, mis pärinevad HansaWorldi tooteperekonnast ja pakuvad sobiva lahenduse nii raamatupidamiseks kui ka müügi- ja laohalduseks.
NOOMi puhul on tegemist keskse tarkvaralahendusega, mis sobib hästi iga suurusega ettevõttele. NOOMi eeliseks on selle väga kõrge paindlikkustase, funktsionaalsuste rohkus ning kodumaine klienditugi.
Juba 25 aastat Eesti turul tegutsenud Unifiedpost (varem Fitek) pakub e-arve ja makseteenuseid nii väikestele kui suurtele ettevõtetele kui ka avalikule sektorile.