Korteriühistu liikmete üldkoosoleku otsusest tulenevad õigused ja kohustused kehtivad mööndusteta kõigile ühistu liikmetele, kirjutas EKÜL-i jurist Margus Saulep ajakirja Elamu värskes numbris.
Seega kui üldkoosolek on vastu võtnud otsuse kütte-, vee- või mõni muu üldsüsteem renoveerida, tuleb omanikel otsuse täitmine tagada.
Vastavalt korteriomandi- ja korteriühistuseadusele peab korteriomanik võimaldama eriomandit kasutada teistel isikutel, kui see on vajalik kaasomandi korrashoiuks.
"Tallinna Ringkonnakohus selgitas kohtuasjas, et korteriühistu võib teatud asjaoludel vastutada korteriomanike kaasomandis olevate elamusiseste püstikute rikkest põhjustatud kahju eest,“ märkis Saulep. "Kohus viitas, et kuivõrd ühistul on seadusest tulenev kohustus hooldada elamu tehnosüsteeme, seal hulgas kontrollida korteriomanike ühist omandit, peab ka omanik sellega arvestama ja võimaldama korteriomandi reaalosa kasutada teistel isikutel, kui see on vajalik kaasomandi eseme korrashoiuks."
Veel märkis kohus, et omandi korrashoid on kooskõlas põhiseadusega ja omanik peab omalt poolt tegema kõik mõistliku hea usu põhimõttest tulenevalt, et võimaldada ühistul tagada korteriomanike heaolu omandi valdamisel ja kasutamisel.
"Juhul, kui omanik tööde läbiviimist ei võimalda, on sissepääs võimalik saavutada kohtuasja algatamise kaudu. Üldjuhul on vaidlused siiski ühistusisese lahenduse leidnud, torustike vahetamise võimaldamiseks on ühistud kohtusse pöördunud vaid üksikutel juhtudel,“ selgitas Saulep.
"Seega iga omanik peaks torustiku vahetamisse täie tõsidusega suhtuma, ühistuga koostööd tegema ja tööd võimaldama. Vastasel korral kahjustab omanik ühistut ning võtab endale kohtuvaidluse ja täiendavate rahaliste kohustuste riski,“ sõnas EKÜL-i jurist.
"Vastavalt seadusele on korteriomanik kohustatud korraldama oma korteriomandi valitsemise ka ajal, kui ta ise viibib sellest eemal. See ei saa korterisse sissepääsu mittevõimaldamise argumendiks olla ka see,“ sõnas Saulep. "Kui omanikul ei ole mingil põhjusel võimalik tööde tegemise kuupäeval korteris viibida, tuleb alternatiivne lahendus leida. Omanik saab tagada korterisse sissepääsu mõne teise isiku kaudu, kui korteri võtmed on usaldatud naabrile või lähisugulasele.“