Eurobaromeeter: optimism EL-i tuleviku ja majanduse suhtes kasvab
Kolmapäeval avaldatud uuringust selgub, et enamik eurooplasi on EL-i tuleviku ja oma riigi majanduse olukorra suhtes optimistlikud. 24 liikmesriigis on EL-i tuleviku suhtes optimistlikud 56 protsenti vastanuist – 6 protsendipunkti rohkem kui 2016. aasta sügisel.
Kõige märgatavam on optimismi kasv 14 protsendipunkti 55 protsendini Prantsusmaal, 13 protsendipunkti 70 protsendini Taanis ja 10 protsendipunkti 64 protsendini Portugalis.
Usaldus Euroopa Liidu vastu kasvas kõrgeimale tasemele alates 2010. aastast. Praegune näitaja on 42 protsenti, võrreldes 36 protsendiga 2016. aasta sügisel ja 32 protsendiga 2015. aasta sügisel.
Kõige suurem on usalduse kasv olnud 15 protsendipunkti 41 protsendini Prantsusmaal, 11 protsendipunkti 56 protsendini Taanis ja 11 protsendipunkti 55 protsendini Eestis.
Ka toetus eurole on suurem kui kunagi varem pärast 2004. aastat: eurot toetab 73 protsenti euroalal vastanutest.
Muutunud on ka Euroopa Liidu suurimateks probleemideks peetavad teemad. 2015. aasta kevadest saati olulisimaks peetud rändeteema on langenud teisele kohale ja EL-i olulisimaks probleemiks on kerkinud terrorism. Neist kaugemale jäävad majanduslik olukord, liikmesriikide rahanduse olukord ja tööpuudus. Terrorismi ja rännet peetakse olulisimateks probleemideks kõigis riikides peale Portugali ja Rootsi.
Riikide tasandil on peamised probleemid endiselt tööpuudus ja ränne, kuigi mõlemad näitajad kahanevad. Kolmandal kohal on praegu tervishoid ja sotsiaalkindlustusvaldkond. 2011. aasta sügisel riikide tasandil enim muret tekitanud majanduse olukord on langenud viiendale kohale.
Esimest korda uuris Eurobaromeeter Euroopa Liidu kuvandit üheteistkümnes riigis väljaspool EL-i. Neist riikidest kolmes kõige rahvarohkemas ehk Hiinas, Indias ja USA-s on EL-il positiivne kuvand vähemalt kolmveerandi vastanute silmis. EL-ile lähemal asuvates riikides Venemaal, Norras ja Šveitsis oli suhtumine vastuolulisem ning posiitivselt suhtus EL-i 43 kuni 46 protsenti vastanutest. Küsitletud riikides peeti EL-i üldiselt stabiilseks kohaks muidu rahutus maailmas. Näitajates oli aga olulisi erinevusi: Indias arvas nii 82 protsenti vastanuist ja Türgis 49 protsenti, kuid Venemaal jagas seda seisukohta vaid 33 protsenti vastanuist.