Valitsuses kinnitatud abifondi rakenduskavaga lepitakse liikmesriigi ja Euroopa Komisjoni vahel kokku fondi vahendite kasutamise põhimõtted. Järgmise sammuna esitab Eesti rakenduskava Euroopa Komisjonile. Kui komisjon on kava heaks kiitnud, koostatakse selle alusel riiklik programm, mis kirjeldab täpsemalt tingimused toiduabi jagamiseks.
Sotsiaalkaitseministri Helmen Küti sõnul koostati rakenduskava koostöös mitmete organisatsioonide ja asutustega, kes jagasid toiduabi eelmisel rahastusperioodil ning tegid ka tänuväärseid ettepanekuid toiduabi jagamiseks tulevikus. „Ka kõige edukamas ja kõige paremini toimivas ühiskonnas on alati neid, kes vajavad teistest enam abi,“ ütles minister. „Nii riik kui kohalikud omavalitsused pakuvad abivajajatele erinevaid toetusi ja teenuseid. Euroopa toiduabi on üks täiendav võimalus inimeste aitamiseks. Töötame aktiivselt selle nimel, et Euroopa abifondi toel saaks toiduabi võimalikult kiiresti jagama hakata,“ lisas Kütt.
Riikliku programmi koostamise käigus selguvad täpsemalt toiduabi saajate ring, abi jagamise sagedus ning toidupakkide sisu. Esialgsete plaanide kohaselt jagatakse toiduabi toimetulekutoetuse saajatele ning nendele inimestele, kelle sissetulek ei ületa toimetulekumäära rohkem kui 15%, samuti ka kodutute öömajades viibivatele elukohata inimestele. Sotsiaalministeeriumi partnerid toiduabi jagamisel selguvad üleriigilise hanke tulemusena.
Koos omafinantseeringuga on Eestil 2020. aastani kasutada kokku 8,9 miljonit eurot toiduabi jagamiseks puudust kannatavatele inimestele. Abifondi kogusumma on eelmise perioodi toiduabi summaga võrreldav ning keskmine abi maht ei vähene.