Lihtne ja keeruline säästmine
Kuigi enamik töölkäivaid inimesi soovib igakuiselt säästa, teeb seda vaid väike osa neist. Sellise käitumise peamine põhjus on säästmisharjumuse puudumine.
Rahapuhvri olemasolu muutub eriti oluliseks ootamatute suuremate väljaminekute korral ja sissetulekute vähenemisel. Lisaks annab see paindlikkuse suuremate kulutuste planeerimisel. Näiteks saab hea pakkumise puhul teha vajaliku ostu kohe ja pole vaja oodata vajaliku summa kogunemist.
Millal tasub laenu võtmist kaaluda?
Laenamise vajadus võib tekkida olukorras, kus ostu sooritamisega ei ole võimalik oodata. Näiteks läheb katki mõni igapäevaselt kasutuses olev kodumasin või auto või tekib ootamatu kodu remontimise vajadus.
Samamoodi võib laen olla üks võimalus ootamatute meditsiinikulude katmiseks. Vajalike terviseprotseduuride edasilükkamine võib need hiljem veelgi kallimaks muuta.
Võib tekkida ka olukord, kus piisavat rahapuhvrit ei ole veel koos, aga selleks ajaks, kui vajaminev summa koguneb, on soodne pakkumine lõppenud või soovitud kaup otsa saanud. Ka sellisel juhul võib laenu võtmine osutuda mõistlikumaks lahenduseks.
Üldiselt võiks tarbimislaenu võtmist tõsiselt kaaluda, kui ostu edasilükkamine või ärajätmine võib tulevikus kaasa tuua veelgi suurema väljamineku.
Nii raha kogumisel kui ka laenu võtmisel on oma plussid ja miinused, mis tuleb enne otsuse langetamist kindlasti hoolikalt läbi mõelda. Kui otsus langeb laenu võtmise kasuks, siis tuleks alustada oma võimaluste väljaselgitamisest. Selleks soovitab SEB pank kasutada väikelaenu kuumakse kalkulaatorit.
Triin Preem, vabakutseline ajakirjanik, SEB Foorum