09.04.2015 Neljapäev

Koalitsiooni maksupoliitikat ilmestab kosmeetilisus

Opositsioonilise Vabaerakonna liidri Andres Herkeli sõnul teeb koalitsioonileppe üldpilt teda kurvaks ning maksupoliitikat iseloomustab pigem kosmeetilisus, ühtlasi märkis ta, et Vabaerakond ei saa lubada valitsusele 100 kriitikavaba päeva.

Andres Herkel, Vabaerakonna liider
Andres Herkel, Vabaerakonna liider Foto: PM

Herkel sõnul kõnelevad ettevõtja sotsiaalmaksu minimaalne vähendamine ja maksuvaba miinimumi oodatust väiksem tõus kosmeetikast. "Kui Vabaerakond veel läbirääkimistel osales, kinnitasid kõik, et maksuvaba miinimumi tõstmine 10 euro kaupa on naeruväärne. Nüüd tõuseb see nelja aasta jooksul kokku 51 eurot, mis teeb 12 eurot ja 75 senti aastas. Uue meetmena pakutud madalapalgaliste maksutagastus on seotud paljude piiravate kriteeriumitega ja õieti jääb arusaamatuks, kui paljud inimesed on õigustatud seda saama," märkis Herkel.

Tema sõnul ei kirjelda koalitsioonilepe katteallikaid. "Praegune esitlusviis meenutab keskpärast ministrit, kes kõigi heade uudiste kuulutamiseks kaamera ette trügib, kuid halva sõnumi korral poeb peitu, saates rambivalgusse alluva ametniku. Selline peitlik kommunikatsioonimudel ei tekita usaldust," arutles Herkel, lisades, et katteallikad on ilmselt paigast ära.

Vabaerakonna demokraatiapakett on Herkeli sõnul koalitsioonileppest "täiega välja lennanud." "Selle asemel näeme üldsõnalisi loosungeid parlamentaarse demokraatia tugevdamisest. Saame teada, et koalitsioonil on kavas taastada riigikogu liikmete õigus kuuluda samaaegselt kohalikku volikogusse, mis ilmselt suurendab võimu kontsentratsiooni veelgi. Seevastu sotsiaaldemokraatide esitatud valimiskulude ülempiiri seadmist üksnes „analüüsitakse“ ja ka peale seda on muutuse läbiviimiseks vaja konsensust, mida minu hinnangul küll paistmas ei ole," rääkis Herkel.

Tema sõnul on aga suurimad küsimärgid riigireform ja haldusterritoriaalne reform. "Peaministri lubadus vastutus enda kanda võtta on julgustav. Samas jääb arusaamatuks, milline roll hakkab olema rahandusministeeriumi hõlma all tegutseval uuel ministril? Kas täiendav ministri koht üldse on õigustatud?" küsib Herkel.

Tema sõnul on kirjutatust väga raske välja lugeda, mis avalikus halduses tegelikult juhtuma hakkab. "Näiteks on Tallinn detsentralseerimise tegelikku ulatust väga raske välja lugeda koalitsioonileppesse kirjutatud napist lausest, mis lubab „pealinnaregiooni halduse ajakohastamist“. On oht, et see tähendab paigaljooksu," märkis Herkel.

"Vabaerakond ei taha hinnata valitsuskoalitsiooni tegevusi eelarvamustest lähtudes. Eristame tekstikriitikat, milleks koalitsioonilepe annab küllaga põhjusi, ja reaalse tegevuse kriitikat. Me ei taha kriitikat üle võlli keerata ega ajast ette rutata, kuid me ei saa endale lubada ka 100-päevast vaikust," lisas Herkel.

Küsi nõu!

  Esita küsimus

Saada vihje

Hea lugeja, meie eesmärk on teha just sellist ajakirja, nagu sulle meeldib. Pane kirja soovitud teemad ning dokumendivormid, mida tahaksid siit leida. Tehkem koostööd!
430824810 430800019636154 7356040320163199917 n255