„Peale usaldusväärse info leibkondade kulutuste ja tarbimise kohta pakub uuring teavet ka leibkondade koosseisu, leibkonnaliikmete perekonnasuhete, tööhõive ja hariduse kohta ning elamistingimuste ja püsikaupade olemasolu kohta,“ märkis uuringu juht, statistikaameti juhtivstatistik Karl Viilmann.
Uuringu andmeid kasutavad lisaks statistikaametile ka ministeeriumid ja teadusasutused, sest tulemuste põhjal saab analüüsida leibkondade tarbimiskulusid ja jälgida nende trende aastate jooksul. „Toodete ja teenuste pakkujad ja tarbijad saavad infot selle kohta, millele kulutatakse rohkem ja mida aasta jooksul enim tarbitakse,“ lisas Viilmann.
Uuring kestab 2016. aasta märtsini. Aasta jooksul külastavad statistikaameti küsitlejad ligikaudu 8000 leibkonda. Kõik uuringusse sattunud leibkonnad saavad statistikaametilt eelnevalt sellekohase teate. Küsitlejatel on fotoga statistikaameti töötõend.
„Loodame, et kõik leibkonnad, kes saavad teate uuringusse sattumisest, selles ka osalevad,“ märkis Viilmann. „Iga leibkonna käitumismuster on erinev ning kui uuringusse sattunud leibkond loobub vastamast, ei saa teda teisega asendada ning läheb kaotsi Eesti tervikpildi väärtuslik osa,“ lisas ta.
Leibkonna eelarve uuring koosneb statistikaameti küsitleja tehtud intervjuudest leibkonna pea ja kõigi vähemalt 15-aastaste leibkonnaliikmetega ning leibkonna kulutuste päevikust, mida täidetakse leibkonna kahe nädala kulutuste kohta. Esmakordselt on kulutuste päevikut võimalik täita veebikeskkonnas. Intervjuudega kogutakse andmeid leibkonnaliikmete hariduse, tööelu ja toimetuleku kohta.
Intervjuu põhieesmärk on saada infot leibkondade sissetulekute ja suuremate kulutuste ning samuti enda tarbeks toodetud põllumajandussaaduste kohta. Kulutuste päeviku abil kogutakse infot leibkonna igapäevaste kulutuste kohta. Päevikusse märgitakse kahe nädala jooksul kõigi leibkonnaliikmete kõik kulutused: toidukaubad, tarbekaubad, rõivad ja jalanõud, väljas söömised ning kõik maksed ja ostetud teenused. Seda, kuidas päevikut täita, õpetab küsitleja.
Kulutuste päevikut saab veebikeskkonnas hakata täitma alates 30. märtsist. Statistikaamet tagab kõigile leibkonna eelarve uuringu vastajatele nende andmete kaitse. „Kogutud andmeid töödeldakse ja kasutatakse ainult üldistatult, tulemuste avaldamisel ei seostata neid mingil viisil vastaja isikuga,” selgitas Viilmann.
Statistikaamet avaldab uuringu tulemused 2016. aastal.