18.07.2024 Neljapäev

Minister: kõik 1.-4. klassid lähevad sügisest eestikeelsele õppele

Haridus- ja teadusminister Kristina Kallas kinnitas Postimehele, et sügisest lähevad kõik 1. ja 4. klassid üle eestikeelsele õppele ning neile on leitud ka vajalikku keeletaset valdavad õpetajad.

Kristina Kallas, haridus- ja teadusminister
Kristina Kallas, haridus- ja teadusminister Foto: HTM

Juuni alguses sooritas 395 haridustöötajat B2-taseme keeleeksami ja 388 haridustöötajat C1-taseme eksami, mis tähendab, et vajaliku keeletaseme saavutas vastavalt 90 ja 70 pedagoogi.

Hoolimata sellest, et kõik õpetajad vajalikku keeletaset kätte ei saanud, jääb minister Kallas optimistlikuks. Tema sõnul on loomulik, et kõik eksamisooritajad vajalikku lävendit esimesel katsel ei ületa.

«Alati on [sooritus]protsent olnud enam-vähem sama. Erinevus on selles, et eksamit läksid tegema väga paljud õpetajad. 160 õpetajat tegi ära tasemeeksami, mis on päris korralik number,» ütles ta.

Minister tõdes, et seni on õpetajatele eksamitel enim raskust valmistanud tõsiasi, et C1 tase nõuab laia sõnavara. «Õpetajad tunnevad, et nad ei valda sõnavara valdkonnas, mis ei ole nende erialane valdkond, ja nad jäävad jänni sõnavara kasutamisega,» ütles ta.

Siiski näitavad Kallase silmis eksamitulemused, et õpetajad on olnud tublid ja pingutanud. «Ma kujutan ette, et on omajagu neid õpetajaid, kes on õppinud, aga nad said juunikuisel eksamil 60 punktist 58. Nüüd on neile see üleminekusäte, et jäänud on mõned kuud veel juurde õppida ja võib-olla novembris toimuval eksamil teevad nad 60 punkti ära,» ütles ta.

See tähendab, et juunikuus eksamil käinute puhul pole tegemist eelkõige nende õpetajatega, kellel tuleb uuest kooliaastast eesti keeles õpetama hakata.

Tallinna haridusameti juhataja Kaarel Rundu ütles, et täna puudub küll täpne statistika selle kohta, kui palju Tallinna haridussüsteemi töötajaid on juunis läbi viidud eksami edukalt sooritanud ja soovitud eesti keele kategooriad saanud, kuid andmeid kogutakse.

Rundu sõnul loodetakse, et õpetajad, kel B2 tase on olemas, täiendavad oma keeleoskust järgmiste aastate jooksul ja sooritavad ka C1 eksami.

«Näeme, et õpimotivatsioon keeleõppe osas on kasvanud ning käesoleva aasta lõpuks on Tallinna keelekursustel osalenud 700 haridustöötajat, mida on 2-3 korda rohkem kui viimasel kahel aastal,» ütles ta.

Kallase sõnul pole valitsusel plaanis keelenõudeid muuta ning eestikeelsele õppele üleminek toimub plaanipäraselt.

Küsi nõu!

  Esita küsimus

Saada vihje

Hea lugeja, meie eesmärk on teha just sellist ajakirja, nagu sulle meeldib. Pane kirja soovitud teemad ning dokumendivormid, mida tahaksid siit leida. Tehkem koostööd!
right banner 2024 est konference
430824810 430800019636154 7356040320163199917 n255