Uued meetmed hõlmavad täiendavaid seire- ja luurelende, sealhulgas patrull-lennukite, NATO AWACS-lennukite ja droonidega. Piirkonda lähetatakse ka neljast NATO miinijahtijast koosnev laevastik.
Kaitseminister Hanno Pevkuri sõnul näitab NATO otsus suurendada Läänemere piirkonnas nii merel kui õhus patrulle liitlaste valvsust ja valmisolekut tegutseda. „Otsus ei tähenda sõjalise ohu suurenemist. Küll kinnitab see tugevaid liitlassuhteid ning seda, et NATO peab kriitilise taristu julgeolekut väga oluliseks,“ ütles Pevkur.
Välisminister Margus Tsahkna sõnul sai Eesti neljapäeval kinnituse, et kahjustused Eesti ja Soome vahelises veealuses taristus on tõenäoliselt inimtekkelised ning uurimine käib asjaolude selgitamiseks, kuidas sai kahjustada sidekaabel Eesti ja Rootsi vahel.
"Eesti kriitiliste ühenduste toimepidevus on tagatud ja sellele ohtu ei ole. Läänemeres toimunud juhtumite uurimiseks teevad Eesti, Soome ja Rootsi tihedat omavahelist koostööd ning toimunud arengutest hoiame kursis liitlaseid NATO-s ja partnereid Euroopa Liidus. Oleme ühes liitlastega tõstnud valvsust Läänemerel toimuva suhtes ja astunud samme, et kriitilisi ühendusi Läänemeres kaitsta. Seejuures tervitan NATO tänast otsust saata Läänemerele täiendavaid patrulle, sealhulgas lennukeid, droone ja laevu," ütles Tsahkna.
NATO teatas neljapäeva õhtul muu hulgas, et piirkonda on saadetud neljast NATO miinijahtijast koosnev üksus. Eestisse saabub homme kaks liitlaste miinijahtijat.
"Jätkame tähelepanelikult olukorra jälgimist ning hoiame tihedat kontakti oma liitlaste Eesti ja Soome ning partneri Rootsiga," ütles NATO pressiesindaja kohusetäitja Dylan White.
NATO jätkab oma merepositsiooni kohandamist Läänemerel ja astub kõik vajalikud sammud liitlaste turvalisuse tagamiseks,
lisas White.
Alates Nord Streami gaasijuhtme sabotaažist 2022. aasta septembris on NATO tõhustanud patrulle kriitilise merealuse infrastruktuuri läheduses ja edendanud tehnoloogilisi uuendusi – sealhulgas droonide puhul –, et paremini tuvastada kahtlast tegevust.
Selle aasta alguses lõi NATO merealuse infrastruktuuri koordineerimisüksuse, et süvendada suhteid valitsuste, sõjaväe, tööstuse ja NATO vahel, ning on sellest ajast alates loonud alliansi mereväejuhatuse juurde kriitilise merealuse infrastruktuuri turvalisuse keskuse.