03.01.2025 Reede

NATO suurendab kohalolekut Läänemerel

Peaminister Kristen Michal rõhutas neljapäeval valitsuse pressibriifil, et möödunud aasta lõpu sündmused kinnitasid selgelt kriitilise taristu kaitse olulisust Läänemerel. Ta lisas, et ka NATO liitlased on lubanud suurendada oma kohalolekut piirkonnas, mis tugevdab veelgi regiooni turvalisust.
Peaminister Kristen Michali sõnul on Venemaa soov tekitada Läänemere piirkonnas ebakindlust ja mõjutada Euroopa riikide demokraatiat.
Peaminister Kristen Michali sõnul on Venemaa soov tekitada Läänemere piirkonnas ebakindlust ja mõjutada Euroopa riikide demokraatiat. Foto: RUP

Peaminister Kristen Michal märkis, et Venemaa ei ole usaldusväärne partner üheski valdkonnas, sealhulgas energeetikas. Just seetõttu on Baltimaad otsustanud end Venemaa elektrisagedusalast lahti ühendada, tagamaks suurema energiajulgeoleku ja sõltumatuse.

Venemaa soov on tekitada Läänemere piirkonnas ebakindlust

„Kui küsitakse, kas see samm võib ohustada meie julgeolekut, viitan energeetikaekspertidele, kes kinnitavad, et risk taristule ja Venemaaga seotud ohud on olnud reaalsed juba pikka aega. Mandri-Euroopaga ühendamine suurendab seevastu meie julgeolekut ja kindlustunnet,“ ütles Michal. 

Tema sõnul on Eesti vastu toimunud erinevaid hübriidrünnakuid. Ta meenutas aastat 2007, kui Eesti oli esimene riik, kes langes Venemaa küberrünnakute alla, ja see laine pole vaibunud praeguseni ning mullu küberrünnete arv pigem kasvas. „See on märk sellest, et Venemaa otsib uusi võimalusi, kuidas kahjustada Eestit ja teisi Euroopa riike,“ märkis Michal. 

Tema sõnul on Venemaa soov tekitada Läänemere piirkonnas ebakindlust ja mõjutada Euroopa riikide demokraatiat. „Kindlasti on see osa Venemaa narratiivist, nagu oleks Venemaast lahtiühendamine Balti riikidele suur viga ja väga kallis. Ja see kannab ka seda pitserit, kuidas merel toimetatakse,“ ütles Michal. 

Täpseid samme enne välja ei reklaamita, kui need on astutud

Mis puudutab Venemaa hübriidrünnakutele vastu astumist, siis Michali sõnul on Läänemerel seda tehtud kõige otsustavamalt. Ta selgitas, et kui kahe esimese taristuründe põhjustajal õnnestus lahkuda, siis möödunud nädalal Estlink 2 kaabli lõhkunud aluse pidasid Soome ametivõimud juba kinni. 

„See on väga põhimõtteline samm,“ rõhutas Michal, lisades, et nii, nagu soomlased oma majandusvööndis viimati käitusid, peaksid ka teised riigid käituma. Michal lisas, et ka Eesti jõuametkonnad on selliseks tegevuseks valmis. „Siiski ei saaks Eesti seda teha teiste riikide majandusvööndis,“ lisas peaminister.

Eesti on Michali sõnul suhelnud ka NATO liitlastega, kes on lubanud oma kohalolekut Läänemerel suurendada. „Täpseid samme enne välja ei reklaamita, kui need on astutud,“ ütles Michal.

Küsi nõu!

  Esita küsimus

Saada vihje

Hea lugeja, meie eesmärk on teha just sellist ajakirja, nagu sulle meeldib. Pane kirja soovitud teemad ning dokumendivormid, mida tahaksid siit leida. Tehkem koostööd!
430824810 430800019636154 7356040320163199917 n255