13.12.2021 Esmaspäev

Põhjamaades SMS-i teel leviv ohtlik pahavara võib jõuda ka Eestisse

Mitmes Põhjamaa riigis levib aktiivselt SMS-i teel pahavara, mis võtab kasutaja telefoni üle kontrolli ning asub saatma telefoniomaniku kontaktidele samuti viirusega nakatatud SMS-e.

SMS-i teel leviv Flubot võib olla maskeerunud erinevateks teenusteks või teavitusteks, millega meelitatakse telefoniomanikku kahtlastele linkidele vajutama.
SMS-i teel leviv Flubot võib olla maskeerunud erinevateks teenusteks või teavitusteks, millega meelitatakse telefoniomanikku kahtlastele linkidele vajutama. Foto: pixabay

Telia Eesti küberturbe valdkonna juht Aigar Käis ütles, et Flubot’i nimeline petuskeem levib tavalise lühisõnumi ehk SMS-i teel ning sisaldab erinevaid linke, millele vajutades pakutakse kasutajale võimalust alla laadida konkreetne rakendus.

Rakenduse käivitamisel nakatatakse telefon pahavaraga. Peale seda kui telefoni sisu on saadud oma kontrolli alla, asub Flubot sarnaseid SMS-e edastama telefonist leitud kontaktidele.

„Detsembris tasub erinevate petu- ja õngitsusskeemide osas olla veel eriti tähelepanelik, kuna kurikaelad kasutavad ära jõulupühade eelset saginat, mil inimeste tähelepanu võib olla tavapärasest hajutatum. Fluboti muudab eriti salakavalaks see, et viirusega nakatatud SMS-id jõuavad kasutajani just kui mõne tuttava, sõbra või kolleegi poolt. Seepärast ei tohiks avada ühtegi kahtlase või ootamatu sisuga linki, mis SMS-is sisaldub,“ hoiatas Käis.

SMS-i teel leviv Flubot võib olla maskeerunud erinevateks teenusteks või teavitusteks, millega meelitatakse telefoniomanikku kahtlastele linkidele vajutama. Näiteks Soomes on esinenud juhtumeid, kus Flubot on maskeeritud DHL-i kullerteenuse teavituseks.

Juhul kui telefoni kasutajal on kahtlus, et temani on jõudnud Flubotiga nakatunud SMS, soovitab Telia kübeturbe valdkonna juht selle koheselt kustutada. Samuti peaks juhtumist informeerima inimest, kelle telefonist SMS saadeti. 

Kõigele lisaks tasub selle teema juures meelde tuletada, et kunagi ei tohiks järgida SMSi, e-kirja või telefonikõne teel saabunud juhiseid erinevate rakenduste paigaldamiseks oma nutiseadmesse. Alati tuleb äppide paigaldamiseks kasutada ametlikke äpipoode nagu Google Play ja Appstore ning mitte laadida äppe alla tundmatutest keskkondadest,

lisas Käis.

Juhul kui kasutaja telefon on siiski juba Flubotiga nakatunud, tuleks telefonile teha tehase seadete taastamine.

„Seejuures on soovitatav enne tehase seadete taastamist telefonist ümber kopeerida oma pildid ja muu oluline info. Juhul kui tagavarakoopia oma andmetest tehakse enne telefoni tehaseseadete taastamist, peab hoolega jälgima, et hiljem ei taastataks erinevaid äppe – kõik vajalikud äpid tuleks hiljem ametlikest äpipoodidest uuesti alla laadida,“ sõnas Käis.

Küsi nõu!

  Esita küsimus

Saada vihje

Hea lugeja, meie eesmärk on teha just sellist ajakirja, nagu sulle meeldib. Pane kirja soovitud teemad ning dokumendivormid, mida tahaksid siit leida. Tehkem koostööd!
430824810 430800019636154 7356040320163199917 n255