Tallinna linnavõim võttis täna vastu eriolukorra piirangute leevendamise kava pealinnas.
"Minu arvates Tallinna lähenemine peab olema jätkuvalt konservatiivsem võrreldes teiste omavalitsustega. Seda seetõttu, et Tallinn on kõige suurem omavalitsus ja kõige suurema rahvastiku tihedusega. Ja Tallinnas käib kõige rohkem külalisi," selgitas Kõlvart, lisades, et Tallinnas on ka suur transiidikoormus. "Ja kui Tallinnas peaks tekkima haiguskolle, siis see levik oleks väga intensiivne."
Tallinna piirangute leevendamise kava on etapiviisiline, et saaks pidevalt olukorda järlida. "Alustame järgmisest nädalast, et oleks võimalust täiendavalt analüüsida, kuidas viimased kaks nädalat on mõjutanud praegust olukorda ning viiruse leviku aktiivsust," ütles Kõlvart.
Kui näeme, et olukord hakkab muutuma negatiivses suunas, saame graafikuid muuta või siis leevendamismeetmed pausi peale panna,
ütles Kõlvart.
11. maist rakenduvad leevendused puudutavad neid objekte, mis annavad võimalusi aktiivseks tegevuseks välitingimustes. "Mängu- ja spordiväljakuid hakkame alates esmaspäevast avama järk-järgult ning enne avamist puhastame iga väljaku - nii tehniliselt kui ka sisuliselt ei saa neid avada korraga, mis tähendab, et avamine toimub nädala jooksul," ütles Kõlvart. "Loodame, et linlased jälgivad olukorda ja hakkavad kasutama vaid neid väljakuid, kust on hoiatuslindid eemaldatud."
Esmaspäevast saab kasutada ka staadione, seda ka üldhariduskoolides. "Samas peab kool olema valmis tagama ohutusnõudeid ja kehtestatud reeglite järgimise nii sotsiaalse distantsi kui ka puhastuse osas," selgitas Kõlvart.
Esimene suurem sotsiaalasutus, mis oma uksed lahti teeb, on Tallinna vaimse tervise keskus, kus hakatakse pakkuma rehabilitatsiooniteenust.
Alates esmaspäevast saab tagastada ka raamatuid Tallinna raamatukogudele, seda siiski esialgu kontaktivabas vormis. Ühtlasi saab esmaspäevast külastada ka Tallinna botaanikaaeda.
18. mail algab järgmine etapp, kui saab avada need asutused, kus pakutakse teenuseid siseruumides. "Tallinna linnas toimub õppeaasta lõpuni distantsõpe, kuid 18. maist saab korraldada õppeprotsessi ka kontaktvormis, kuid vaid üks-ühele või kuni viieliikmelises grupis. Ja kui on tegemist grupitööga, siis peab olema tagatud isikukaitsevahendid õpetajatele," ütles Kõlvart.
Tema sõnul kehtib sama nii huvikoolides kui ka noortekeskustes, kuid viimaste puhul hakkab see töö toimuma vaid välitingimustes ja sisetingimustes on lubatud tegevused vaid üks-ühele vormis.
18. maist avab Tallinn ka muuseumid ning avanevad ka Tallinna raamatukogu filiaalid. Sotsiaalvaldkonnas avavad uksed Tallinna perekeskus, tugikeskus Juks, Tallinna sotsiaaltöökeskus ning Iru hooldekodu hakkab vastu võtma uusi kliente. Samas peavad uued kliendid olema kahe nädala vältel isolatsioonis. "Seega korraga väga palju kliente Iru hooldekodu vastu võtta ei saa," lisas Kõlvart.
Alates 1. juunist avab linn Tallinna loomaaia siseruumid, muidu hakkab loomaaed töötama juba alates 19. maist. 1. juunist taastab linn ka ühenduse Aegna saarega, ühtlasi avatakse avalikud rannad, kus tuleb siiski tagada 2+2 reegel. "Hetkel puudub meil ettekujutus, kuidas seda saab randades tagada, kuid meil on õnneks kuu aega, et jälgida viiruse levikut ja leida tehniline võimalus reeglitest kinnipidamise korraldamiseks," ütles Kõlvart.
1. juunist on esialgu plaanis avada ka eakate päevakeskused ja sotsiaalkeskused, kuid teenuste loetelu hakkab sõltuma sellest, milline on selleks ajaks epideemia olukord. "Loomulikult jääb jätkuvalt küsimärgi alla spordihallide ja -saalide saatus, kuna peame lähtuma valitsuse otsusest ehk meil veel konkreetseid kuupäevi ei ole," lisas Kõlvart.
Tema sõnul on suureks küsimuseks ka suvelaagrite korraldamine, samuti õpilasmaleva saatus, kuid ka selles vallas ei saa Tallinna linn midagi konkreetset planeerida enne, kui riigi valitsus on oma otsuse langetanud.
Kui kriisi ajal muutis Tallinn ühistranspordi kõigile priiks, siis see soodustus kehtib mai lõpuni. Tallinna lasteaiakohtade maksuvabastus kehtib samuti mai lõpuni.