Perehüvitiste seaduse ja sellega seonduvalt teiste seaduste muutmise elnõu kohaselt pikendatakse laste järjestikuste sündide korral eelnevaga vähemalt samas suuruses vanemahüvitise määramise tähtaega kahelt aastalt ja kuuelt kuult kolme aastani. Kehtiva korra kohaselt on vanemahüvitise taotlejal, kelle järgmise lapse sünni vahe eelmise lapse sünniga on lühem kui kaks aastat ja kuus kuud ning kes enne järgmise lapse sündi ei ole töötanud või tema töötamisel on vanemahüvitise määramise aluseks tulu väiksem eelmisel korral määratud hüvitisest, arvutatakse uue hüvitise suurus varasemast tulust lähtudes.
Eelnõuga pikendatakse järjestikuste sündide perioodi, mille puhul arvutatakse uus vanemahüvitis varasemast tulust lähtuvalt kolme aastani. Perioodi määramisel on arvestatud, et kõigil lapsevanematel on õigus kolmeaastasele lapsehoolduspuhkusele, et lastele ja perele pühenduda, ilma et vanem peaks vahepeal töötama.
Eelnõuga tehakse ka muudatus, et kiirendada elatisabi väljamaksmist. Kehtiva korra kohaselt makstakse täitemenetlusaegset elatisabi, kui elatise sissenõudmiseks täitetoimiku avamisest on möödunud neli kuud ja pärast seda ei ole võlgnik oma kohustust täitnud. Eelnõu kohaselt lühendatakse elatisabi sissenõudmise ooteaega neljalt kuult ühele kuule. Praegu kulub täitemenetlusaegse elatisabi kättesaamiseks kuni pool aastat. Elatisabi on mõeldud kõige haavatavamale sihtrühmale ehk nendele lastele, kelle eraldi elav vanem ei maksa välja mõistetud elatist.
Seaduse rakendmaise kulu riigieelarvele on 2020. aastal 601 400 eurot. Vanemahüvitise arvutamist puudutava muudatuse kulu on hinnanguliselt 560 000 eurot, millele lisandub IT –arenduse kulu 50 000 eurot. Aastatel 2021-2024 on vanemahüvitise muudatuse lisakulu 1 127 146 - 2 059 501 eurot vastavalt aastale. Elatisabi muudatuse kulu on ühekordne ja 2020. aastal on see 41 400 eurot.
Eelnõuga kavandatud muudatusettepanekud esitatakse riigikogu menetluses oleva perehüvitiste seaduse muutmise ja sellega seonduvalt teiste seaduste muutmise seaduse juurde.
Muudatusettepanekud on planeeritud jõustuma üldises korras.