Uus määr on 0,73 eurot megavatt tunni kohta ehk praegu kehtivast määrast 9 senti rohkem. Strateegilise gaasivaru varumakse moodustab tarbija jaoks endiselt ligikaudu ühe protsendi gaasi koguarvest. Kui varem maksis keskmine gaasi kodutarbija tarbimisega 9 MWh aastas varumakset 5,76 eurot aastas, siis edaspidi tuleb varumakset maksta 6,57 eurot aastas. Keskmisele kodutarbijale tähendab see aastas täiendavat alla ühe eurost rahalist väljaminekut.
Puudujäägi katmiseks tuleb tõsta varumakset
„Varumakse tõstmise vajadus tuleneb sellest, et käesoleval aastal tuli ajutiselt hoiustamiskulude tõusu tõttu maksta kõrgemat gaasi hoiustamise tariifi Läti Incukalnsi maa-aluses gaasihoidlas. Seda kulu ei võimaldanud praegu kehtiv varumakse katta. Puudujäägi katmiseks tuleb tõsta varumakset, et edaspidi oleks võimalik tagada gaasivaru hoiustamine ja katta tekkinud rahaline puudujääk,“ selgitas energeetikaosakonna juhataja Rein Vaks.
Strateegilise gaasivaru varumakse tagab kriisiolukordades gaasivarustuse kõigile tarbijatele võrdselt. Makse katab ka Pakrineeme haalamiskai halduskulud, kindlustades tehnilise valmisoleku juhuks, kui hädaolukorras on vaja tuua Eestisse LNG taasgaasistamise ujuvterminal, et tagada riigi gaasiga varustatus.