"PERH tegutseb täna täiskäigul ja isegi ületöös," ütles regionaalhaigla juhatuse liige, ülemarst Peep Talving.
Kuna haigla peab Covid-19 haigetele mõeldud voodikohti juurde tekitama, siis tuleb seda teha millelgi arvelt. "Muutunud epidemioloogiline olukord tähendab lähiajal nii III, II kui I etapi intensiivravi voodikohtade arvu suurendamist olulisel määral," selgitas Talving Postimehele.
Seetõttu tuleb ka plaanilist ravi piirata, sest haiglal on kasutada vaid olemasolevad ressursid.
Talving nõustub Popoviga – koroonahaigete ravis on tarvis oluliselt rohkem haiglapersonali.
Covid-19 haigete ravis läheb vaja pea kaks korda enam õdesid ja hooldajaid, seda seoses isikukaitsevahendite kandmise ning nende töötingimuste talumisega,
põhjendas Talving.
Koroonahaigete osakonnas töötavad meedikud kahe tunni kaupa – kaks tundi sees ja kaks väljas – ning üks vahetus kestab ööpäeva.
"Regionaalhaigla ei sulge kogu plaanilist ravi, kuna meil tuleb tagada ravivõimekus insultide, infarktide, traumade, põletuste, vähiravi ja muude just kõrgema etapi ravi vajavate tervisemurede korral," loetles Talving.
Küll aga piirab PERH statsionaarset kirurgilist ravi haigetele, kes vajavad operatsiooni järel intensiivravi. See tähendab, et plaaniline ravi jätkub lähinädalatel ligi 70-80 protsendi ulatuses.
"Kui aga Covid-19 haigete haiglavajadus tõuseb, siis piiratakse plaanilist ravi veel," lisas Talving.
Kõrgema etapi haiglana peab PERH aga jätkuvalt tagama vältimatu ja aegkriitilise abi andmise patsientidele ning hoidma haiglas eraldi teekonnad, nn musta ja puhta tsooni.
"Eelduslikult on teine laine oluliselt pikem ja mahukam," nentis Talving ja lisas, et ettevalmistusi tehakse juba nädalaid ja prognoosid on praegu pessimistlikud.
"Palun, aitame kõik piirata viiruse levikut, et võimalikult palju ja kaua saaks jätkata plaanilise ravitööga. Vaja on koos tagada haiglates ravivõimekus insultide, infarktide, traumade, vähiravi ja muude tervisemurede korral," kutsub Talving üles.
Nimelt on praegu tegemist sellise levikuga, kus nakatuda võib juba kõikjal ja raskuskese nakatumise ennetamisest on liikunud terviseametilt igale inimesele, selgitas ta.
Covid-19 haigust tekitav viirus SARS-COV-2 levib nii piisknakkusena kui ka aerosoolina. "See tähendab, et oluline on siseruumide hea ventilatsioon või ruumide õhutamine. Võimaluse korral tasub teha kaugtööd," lausus Talving. Kui siiski tuleb viibida ühes ruumis teistega, tuleb hajutada, kanda maski ja ruumi õhutada.
Meenutuseks, mask kaitseb kahel moel: nakatamise eest ja nakatumise eest. Maski kandes väheneb tõenäosus, et viirusekandja kannab viirust edasi. Samuti väheneb maski kandes maskikandja saadav viirusedoos, kui ta puutub kokku nakkusohtliku isikuga. "Lühidalt: minu mask kaitseb sind, sinu mask kaitseb mind."